Zbog velike suše, prinosi kukuruza u Mačvi su, u proseku, prepolovljeni. Umesto vagona žutog zlata po hektaru, koliko su želi lane, ratari su zadovoljni kada prinos dobaci 5 tona.
Na velikom broju njiva, naročito gde nije primenjena agrotehnika, prinosi su još manji i dostižu jedva tri tone po hektaru. Poljoprivredni stručnjaci ocenjuju da ni potpuno primenjene agrotehničke mere nisu mogle da nadomeste nedovoljno padavina u vreme vegetacije, a velike vrućine su dokrajčile useve i obrale ih pre vremena.
Izuzetno nepovoljna godina za ratare, zbog čega bi po mišljenju pojedinih mogla da se proglasi elementarom nepogodom, odrazila se već sada na tržište stočne hrane, a neminovno je i poskupljenje mesa.
Proizvođači su već poskupeli gotovu stočnu hranu, a ratari se i pored visokih otkupnih cena odlučuju da sačuvaju što više pšenice, soje i kukuruza za sopstvene potrebe.
- Zimus će hrana za stoku vredeti pravo bogatstvo. Upravo zbog toga neću prodavati kukuruz i opet je pitanje da li ću imati dovoljno do naredne berbe ili bar dok ne stigne ječam koji ću ove jeseni posejati. Cene su već sada, iako žetva i berba još traju, visoke i sigurno će i dalje da rastu - smatra Dragan Lukić iz Salaša Noćajskog.
Zbog toga je ovaj vredni domaćin, koji na svojim njivama obezbeđuje najveće količine hrane za stoku, prodao samo 7 tona suncokreta koliko je dobio sa 2 hektara, a u ambarima i čardacima čuva pšenicu i kukuruz. Prodao je manju količinu sena zbog čega se, kaže, pokajao kada je video da je i cena sena od lucerke porasla na 28 dinara.
Paralelno sa zvaničnim tržištem poljoprivrednih proizvoda, na kojem otkupljivači kukuruz plaćaju 27 dinara, suncokret 55, a kilogram pšenice lagerovane posle ovogodišnje žetve 25 dinara, na "crnom" tržištu je najveća jagma za kukuruzom, koji je već dostigao cenu od 30 dinara za kilogram.
Svakodnevno se u mačvanskim selima mogu videti brojni kupci, uglavnom veliki farmeri koji traže kukuruz iplaćaju nekoliko dinara skuplje. Osim kukuruza interesuje ih i pšenica koju plaćaju 28 dinara, pa se na osnovu toga zaključuje da će naredne zime i njome hraniti stoku.
Počele su da rastu i otkupne cene stoke, što će neminovno dovesti do promene cenovnika svežeg mesa.
Video: Vatra progutala vinograd: Tužan prizor nakon požara koji je načinio ogromnu štetu
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tanjamr
Kada li je njima povoljna godina? Svake godine kad prođe sezona slušamo isto, ili je suša ili je kiša i uvek nepovoljno. Poštujem njihov rad ali preteruju.
Podelite komentar
Dragan
Nece njima nista biti.To naviklo da kuka,cim se rodi.Kad im je najbolja godina kukaju,kad je losa isto tako.Rodilo im je toliko da prezive.
Podelite komentar
Meso
Odavno se kupuje na grame, nek poskupi nije strašno🙄
Podelite komentar