Znate li da čuvena Nutela ima svog pretka? Ovako je nastao famozni delikates sa lešnikom
Jedna pralina koja se dobija od čuvene lešnik-paste obično je umotana u tanku srebrnu, zlatnu ili obojenu aluminijumsku foliju
Iz Italije, tačnije iz kompanije Ferrero, dolazi nam slavni čokoladni namaz Nutela (Nutella), lansiran davne 1964. godine.
Međutim, iako deluje da mu je istorija neverovatno duga - za takav tip namaza - i da ne možemo "ići dalje unazad", to ipak nije tačno.
Da li ste čuli za namaz đanduja (it. gianduja)? Smatra se pretečom Nutele, a nastao je u Torinu, kao homogena mešavina čokolade sa 30% paste od lešnika. Bilo je to u vreme između 1796. i 1814. godine.
Đanduja se pravi u "običnoj" i mlečnoj verziji.
Sve je počelo kada je Napoleon 1806. nametnuo tzv. kontinentalnu blokadu, sa ciljem da dovede Englesku do ekonomske propasti. Drugim rečima, sprečio je da roba iz Britanije uđe u evropske luke pod francuskom kontrolom, što je opteretilo zalihe kakaoa.
Potom se čokolater iz Torina, Michele Prochet, dosetio da čokoladu pomeša sa lešnicima - u nedostatku dovoljne količine kakao zrna, a lešnike je našao na brdu Langhe, južno od grada.
Tako je od dobijene baze - đanduje, 1852. godine nastala vrhunska poslastica Gianduiotto. Nutela se, inače, izvorno zvala Pasta Gianduja, a ostalo je istorija...
Regija Pijemont smatra se "kraljem italijanske čokolade", a popularnost renomiranih italijanskih zanatskih čokolada ne jenjava, posebno među lokalnim stanovništvom. Namaz je toliko čuven da ga mnogi konzumiraju za doručak, uz espreso, i/ili posle obroka, uz grickalice i aperitive.
Jedna pralina koja se dobija od ove paste obično je umotana u tanku srebrnu, zlatnu ili obojenu aluminijumsku foliju.
Video: Čokoladna krofna ide u zaborav: Oko 110 evra vam treba da doživite zlaćanu eksploziju u ustima
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.