Lane 450, a ove godine im nude samo 200 dinara: Malinari opet strahuju od niske otkupne cene
Prve maline se od juče beru u mačvanskom kraju gde su otvorena i otkupna mesta, a simobolične količine tek zrelog "venog zlata" se primaju bez poznate otkupne cene. Ovih dana se samo podbiraju prvi zreli plodovi, a prava velika berba bi, najavljuju, trebalo da krene za nekoliko dana.
- Malina je dobro rodila, ali su nepovoljne vremenske prilike uticale na slabiji kvalitet. Zbog čestih i obilnih kiša već sada ima buđavih plodova. Najavljuje se dosta kišnih dana do kraja meseca i to će se još više odraziti na kvalitet - kaže proizvođač iz Bogatića.
Malinari strahuju i od niske otkupne cene. Obeshrabrila ih je objava beogradske hladnjače "Lukowa" da će na dva otkupna mesta u Šapcu i Dragincu kilogram malina plaćati 200 dinara sa porezom, što su i potvrdili za Telegraf Biznis.
- To je sramotno niska cena i ne znam od koga će je kupiti tako jeftino. Mislim da je to samo"probni balon" pred početak pune berbe u Mačvi gde malina prvo dozreva. Nas je, na sreću, obišao grad, za razliku od Zapadne Srbije gde će rod biti manji i ja verujem da će cena biti 300 dinara i da će rasti kako berba bude odmicala jer maline neće biti dovoljno - optimista je proizvođač iz okoline Šapca.
Poznavaoci prilika, međutim, nemaju dobre prognoze za malinare i ističu da bi cena od 200 dinara za kilogram mogla da bude maksimalna po kojoj će se prodavati ovogodišnji rod.
- Malina koja je prošle godine otkupljivana po 600 dinara, izvozi se po 260 do 280 dinara. Hladnjače su poslovale sa velikim gubicima, neke su i zatvorene, a velike količine prošlogodišnjeg roda još nisu isplaćene proizvođačima. Kada se sve uzme u obzir teško da otkupna cena može da bude viša od 200 dinara - naveo je naš izvor.
Kako je najavila ministarka, sutra se nastavljaju pregovori za malinarima.
(Telegraf Biznis)
Video: Kako i zašto se orezuju maline i kupine?
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lord
To da se izvozi po dvesta i nesto dinara je zesca laz!
Podelite komentar
A. P
Za nisku cenu malina, uticale su obilne padavine, i proslo godisnji rod hladnjacari nisu u celosti prodali.
Podelite komentar
Srbin
Ko su macvani da oni postavljaju cenu maline, neka gaje svinje i lubenice a nek se ostave maline. pravi malinari su u zapadnoj Srbiji
Podelite komentar