Vreme čitanja: oko 2 min.
"Nije problem suša, cvetovi su bukvalno izgoreli": Ubrano drastično manje omiljenog letnjeg voća
Vreme čitanja: oko 2 min.
Gubici i štete prouzrokovane sušom prošle godine iznose osam milijardi evra
Prošle godine je u Evropskoj uniji ubrano 600 hiljada tona manje dinja i lubenica nego 2021. godine, što je smanjenje od 6,3 odsto. Na ovakav broj letnjeg voća najviše je uticalo to što je ubrano 9,5 odsto manje dinja i čak 18,4 odsto manje lubenica. S druge strane, breskvi i nektarina je bilo 5,6 odsto više nego 2021, dok je količina jagoda ostala relativno nepromenjena.
Većina letnjeg voća koje se prodaje u Evropskoj uniji dolazi iz Španije, gotovo polovina lubenica (45,4 odsto), gotovo trećina svih dinja, 27,3 odsto jagoda i 26,9 odsto svih ubranih breskvi i nektarina. Drugi veliki proizvođač ovog voća je Italija koja je proizvela više od jedne trećine (36,1 odsto) dinje, 35,6 odsto breskvi i nektarina i jednu četvrtinu lubenica.
Jedan od razloga zbog kojeg je na nivou Evropske unije količina lubenica i dinja bila manje mogle bi biti velike suše koje su prošle godine pogodile brojne zemlje, posebno Francusku, Španiju, Portugal i Rumuniju. Ukupno je za čak 46 odsto teritorija EU važilo upozorenje o suši.
Rojters je pisao da su dugotrajno sušno razdoblje i ekstremna vrućina učinili jul najtoplijim mesecom u Španiji od 1961. godine. Rezervoari vode su početkom avgusta u proseku bili popunjeni sa 40 odsto kapaciteta, znatno ispod desetogodišnjeg proseka od oko 60 odsto. Suša i temperature koje su išle i preko 40 stepeni dovele su i do šumskih požara što je dodatno otežalo situaciju.
Kako je Španija ujedno i najveći proizvođač maslinovog ulja, takvi nepovoljni klimatski uslovi uticali su i na njegovu količinu, za najmanje 30 odsto. Problem nije bio nedostatak kiše - masline i lubenice se s tim mogu nositi. Problem je što je bilo toliko vruće da su cvetovi, kada su izašli, bukvalno izgoreli.
Dvije glavne španske poljoprivredne organizacije Asaja i COAG procenile su da su gubici i šteta prouzrokovane sušom prošle godine iznose osam milijardi evra. Zbog vrućina, koje su išle i preko 40 stepeni, neke biljke nisu ni došle do faze u kojima im je potrebno navodnjavanje jer su cvetovi već biti uništeni.
(Telegraf Biznis)
Video: Prinosi pšenice i ječma slabiji nego lane, ali imaćemo dovoljno žita
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Danijel
Lubenica nije Voce nego Povrce, Lubenica je vrsta Duleka/Bundeve. Mala nauka za pocetak Nedelje. ;)
Podelite komentar
Realnost
Kao glava porodice radije kupim pile nego lubenicu, od pileta imamo svi ručak!!! Razumem ja i seljaka i seljačine, ali mora se preživeti!!! Do živeti ima još dosta!!!
Podelite komentar