Vreme čitanja: oko 1 min.
Ova sorta pasulja je skuplja i od mesa: "Sa suvim rebarcima ili slaninom je kao lek"
Vreme čitanja: oko 1 min.
Nekada je ova stara sorta pasulja bila najrasprostranjenija, a danas se veoma malo seje, te nije čudo što je tri puta skuplji od uvoznog belog pasulja
Domaćica Rada Drezgić iz Dublja u Mačvi uzgaja pasulj koji je skuplji od mesa! Svakog četvrtka na pijaci u Bogatiću ona prodaje žuto-zeleni pasulj stare, skoro zaboravljene sorte poznate po nazivu sumporaš ili slavonac.
Kako god ga nazivali, kilogram košta 1.000 dinara, pa se nikako ne bi moglo reći da je "sirotinjska hrana" kako se oduvek govori za kuvani čorbasti pasulj.
- Kupuju ljudi. Na ovom pasulju su se mnogi odgajili. Brzo se kuva i ukusniji je od belog pasulja i ako je skuvan klot, a sa suvim rebarcima ili slaninom je kao lek - kaže Rada.
Nekada je ova stara sorta pasulja bila najrasprostranjenija, a danas se veoma malo seje, te nije čudo što je u trgovinskim marketima tri puta skuplji od uvoznog belog pasulja. Rada objašnjava da se seme vremenom "gubilo" jer su mnogi odustali od ideje ga uzgajaju.
- Teško ga je gajiti, a mlađi neće da se muče. Ja sam seme nasledila od pokojne svekrve pre 25 godina i sejem ga svake godine u proleće. Tako uvek imam dovoljno da ostavim i posejem dogodine - nastavlja Rada.
Domaći žuto-zeleni pasulj najbolje uspeva i najveći rod daje kada se seje u kukuruzu. To je i najveća muka domaćicama, jer kada se zrele stabljike čupaju - mora da se prođe cela njiva kukuruza. Nakon toga se ručno ili mašinama, najčešće traktorom, otresa, pa provejava na vetru kroz rešeto i na kraju ponovo prebira.
- Koliko je muke oko njega vredi svaku paru - dodaje Rada.
(Telegraf Biznis)
Video: Edina je najmlađa vlasnica škole jahanja u Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Darinka
Taj mi u Republici Srpskoj zovemo kuruzar. Kod mene na pijaci je 15 km. a navodno ide i po 20km.
Podelite komentar
Doberman
Veselih devedestih, kad se kukuruz ponovo ručno kopao jer nije bilo hemije još manje nafte, na prvom kopanju uz svako stablo naizmenično se sejao pasulj i beli dulek, Dunavom nisu zbog sankcija plovili brodovi i ispuštalo ulje pa je i riba čak bila jestiva... Al dobro, vratili smo se u 93. sreća.
Podelite komentar
Dusan
SumporAs, pitam se ko mu dade ime.
Podelite komentar