"Efikasna i transparentna isplata subvencija jedan od prioriteta ministarstva poljoprivrede"

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić održao je radni sastanak sa rukovodstvom Uprave za agrarna plaćanja s ciljem unapređenja mehanizama podrške poljoprivrednicima i naglasio da je efikasna i transparentna isplata subvencija jedan od prioriteta u radu resornog ministarstva.

- Ovo je samo prvi u nizu sastanaka. Želimo da svaki dinar državne podrške stigne tamo gde je najpotrebniji - na selo, na njivu, u štale, voćnjake i vinograde naših vrednih domaćina - rekao je Glamočić.

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva poljoprivrede, Glamočić je kazao i da je poštovanje preuzetih obaveza, posebno rokova isplate subvencija, od ključnog značaja za očuvanje poverenja između države i poljoprivrednika.

Ministar je naglasio i da odstupanja od dogovorenog nisu prihvatljiva, bez obzira sa koje strane dolaze i dodao da je potrebno da u narednom periodu dođe do ozbiljnije analize i mogućeg redefinisanja agrarne politike.

- Suočeni smo sa brojnim izazovima, poput poremećaja u proizvodnji svinjskog mesa, što nam ukazuje da moramo strateški jačati prehrambeni suverenitet zemlje. Ipak, važno je napomenuti da je Srbija u boljoj poziciji od većine suseda kada je reč o poljoprivrednoj stabilnosti - rekao je Glamočić.

On je najavio i da će u proces kreiranja novih mera biti uključeni vodeći stručnjaci iz naučnih i obrazovnih institucija, kao i predstavnici poljoprivrednih udruženja, uz naglasak da agrarna politika mora biti rezultat struke i argumenata.

- Mesto za donošenje odluka je u institucijama, ne na ulicama. Podsticajne mere se ne mogu formirati pod pritiskom, već u skladu sa realnim potrebama sektora i odgovornošću prema građanima - rekao je ministar apelujući na dijalog i konstruktivnost u interesu celog agrarnog sistema.

Glamočić je zatražio i hitno raspisivanje javnog poziva za podsticaje za kupljeno deklarisano seme, kao i aktiviranje subvencionisanih kredita za poljoprivrednike.

Kako je istakao, ovi koraci su morali biti sprovedeni pre početka prolećne setve.

- Neophodno je da do kraja godine napravimo jasan kalendar javnih poziva za 2026. i da poljoprivrednici već na početku godine znaju šta ih očekuje, po uzoru na praksu Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu - poručio je.

Glamoćić je ukazao, kako je navedeno, na ozbiljne propuste u radu Uprave za agrarna plaćanja, naročito u domenu organizacije, arhiviranja predmeta i ukupnog funkcionisanja službe, dodajući da je te probleme uočio i dok je obavljao funkciju savetnika predsednika Republike Srbije.

On je dodao i da je poseban akcenat stavljen na praćenje realizacije budžeta i poštovanje rokova isplate.

- Neprihvatljivo je da je realizacija podsticaja na današnji dan tek 14 odsto. Rezultati se moraju meriti podacima, a ne izgovorima - rekao je novi ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Prema negovim rečima, komunikacija sa poljoprivrednicima mora biti stalna i suštinska, a ne formalna.

Ministar je podsetio da je Srbija jedna od vodećih država u svetu po iznosu direktnih podsticaja, ali da takva politika ne donosi uvek očekivane rezultate.

- Ukoliko želimo održiv sistem, jedan deo budžeta moramo preusmeriti na investicionu podršku. To je jedini način da unapredimo konkurentnost naše poljoprivrede - zaključio je Glamočić.

U saopštenju Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede dodaje se da je Glamočić razgovarao sa direktorom Uprave za agrarna plaćanja Slobodanom Nikolovskim i njegovim najbližim saradnicima, a sastanku je prisustvovao i šef kabineta ministra.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Veliko interesovanje građana za turističke vaučere koje daje Pošta Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ja bre

    21. april 2025 | 15:19

    Da,po tome ste poznati,samo mi nije jasno zašto vas zovu "30%"?

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>