U Srbiji jedan hektar njive prodat za 500.000 evra! Evo koje mesto je najisplativije

   
Čitanje: oko 1 min.
  • 2

Na tržištu poljoprivrednog zemljišta u Srbiji beleži se istorijski presedan – cena po hektaru dostigla je cifru koju je do pre samo nekoliko godina malo ko mogao da zamisli. Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, rekord je zabeležen u mestu Rumenka, gde je jedan hektar prodat za više od 500.000 evra.

Vest o ovoj nesvakidašnjoj kupoprodaji objavljena je na Instagram stranici Sremska televizija, a brojke su izazvale brojne reakcije javnosti, posebno među poljoprivrednicima i investitorima.

Pored ovog pojedinačnog slučaja, značajan je i podatak da je prosečna cena plodne njive u Vojvodini dostigla 15.900 evra po hektaru, što takođe predstavlja rekordni nivo i ukazuje na trend sve veće potražnje za kvalitetnim obradivim zemljištem.

Ovakav rast cena poljoprivrednog zemljišta pripisuje se nekoliko faktora – sve većem interesovanju investitora za poljoprivrednu proizvodnju, rastu vrednosti domaće hrane, ali i promenama u vlasničkoj strukturi zemljišta koje se poslednjih godina ubrzano menja.

Stručnjaci upozoravaju da bi ovaj trend mogao da utiče i na male poljoprivrednike, kojima će kupovina dodatne zemlje postajati sve teža, dok s druge strane, vlasnici oranica na atraktivnim lokacijama mogu očekivati ozbiljan profit ako se odluče za prodaju.

(Telegraf Biznis)

Video: Cena 350 dinara po kilogramu, dnevnica radnicima 5.000: Počela berba crvenog zlata

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Box

    25. jun 2025 | 15:08

    To sto je prodat za 500.000e manje je bitno od toga da je kupljen sa nasim parama

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>