Francuzi piju naša vina: "Srbija je izuzetna za gajenje loze i može da parira Evropi"
Stručnjaci obećavaju vrhunske prinose i kvalitet grožđa
Vinogradi Pomoravlja, Resave i Levča ove godine su veoma dobro rodili i obećavaju vrhunske prinose, kvalitet grožđa i vina, ocenili su vinogradari i stručnjaci za vino i vinograde.
S dugom tradicijom, u poslednje vreme vinogradari, uz internacionalne sorte sve su više okrenuti autohtonim sortama, vinogradi se šire, obnavljaju stari i podižu novi, a grade se i savremene vinarije, od kojih su mnoge u samim vinogradima.
Tu im u susret izlazi i država kroz razne subvencije, navode proizvođači.
Prednjači Levač, gde su se ljudi vinogradarstvom bavili i 1555. godine, a prve proizvedene primerke količine vina nosili su knezu Lazaru u Kruševac na probu. U ovom kraju, čije je administartivno središte Rekovac, na omanjem prostoru uspešno radi pet vinarija i podruma.
- Jagodinsko vinogorje je jedinstveno u Srbiji južno od Beograda, kada je u pitanju izgradnja vinarija sa savremenom tehnologijom, a na razdaljini od sedam, osam kilometar sagrađene su tri - izjavio je za Tanjug stručni saradnik za voćarstvo i vinogradarstvo Poljoprivredne stručne savetodavne službe za Pomoravski okrug u Jagodini, Dejan Jocić.
Vinogorje Pomoravlja je na "vinskom putu" i odande se izvozi vino u Kinu, Rusiju, SAD, ali i u Francusku, Italiju i Španiju.
- Srbija je kompletno veoma pogodna za gajenje vinove loze i može se sigurno nositi sa Evropom kada je u pitanju kvalitet, a ima i vrsne stručnjake - ocenio je Jocić.
(Telegraf Biznis/Tanjug)