Goran sprema pršutu od zaboravljene "Moravke": Ima i poseban recept da meso dobije šmek
Posebno mesto u gazdinstvu Bojovića iz Brezovice zauzima stari mlekar
U Srbiji se trenutno gaji tri i po miliona svinja, a naša zemlja je nekada u vreme Miloša Obrenovića živela od izvoza svinja u evropske zemlje, odnosno sadašnju EU.
Čuvena rasa, "Moravka", danas je gotovo zaboravljena, a smatra se da je pršuta od ove sorte najkvalitetnija, što dokazuje i Goran Bojović koji suši meso od te jedisnstvene autohtone rase svinja, na vrhu planine Jelice.
Ovaj domaćin svakodnevno u svojoj sušari u kontinuitetu kači meso u "slane sobe", koje dimi potpuno prirodno. "Nema tu tajne, što je prirodniji način pripreme, to je i lepše. Mi ovo meso dimimo potpuno prirodno, drvetom od autohtone sorte šljive, koja je ovde osušena i stara dve godine, i bez kore. Na pravom dimu, uz blagodeti ovog vazduha koji struji kroz Dragačevo... Ovde imamo takvu klimu, koja pogoduje sušenju. Šljivovo drvo se dodaje da bi meso dobilo šmek i imalo lepši ukus", objašnjava Bojović.
Kaže da teži tome da meso njegovih "Moravki" bude brend, kao i u vreme Miloša Obrenovića, zahvaljujući kome su srpski proizvodi završavali na evropskim trpezama.
- I tadašnji Miloš nije pogrešio, bio je najbogatiji Srbin i ja se nadam da ću možda jednog dana stići njegovu slavu, a ne moram baš bogatstvo - priča Goran kroz osmeh.
Posebno mesto u gazdinstvu Bojovića iz Brezovice zauzima stari mlekar, čiji se mirisi nisu menjali čitav vek, a tragovi njegove vredne bake utkali su značajan trag u njegovu viziju budućnosti.
- Da, sve je počelo od jedne starice, koja je toliko toga dala našoj porodici, ovom selu i ostavila trag na sve nas. Mi smo shvatili da sve ovo što radimo, to su zapravo plodovi njenog rada - zaključio je Goran.
Vrhunski zalogaj sa planine Jelice je svetskog izgleda, a srpskog porekla, i definitivno će obeležiti tradicionalne trpeze ove zime.
(Telegraf Biznis/Rina)