Kukuruz se sav osušio, visoke temperature uzimaju danak na srpskim njivama: Ovo je možda jedino rešenje
Iz Poljoprivredne savetodavne stručne službe poručuju da se usled ovakvih vremenskih uslova, mora posvetiti dodatna pažnja u svim zasadima
Dugotrajna suša zavrnula je slavine u skoro svim krajevima Srbije, ali svoj danak uzima i na njivama. Usled visokoh temperatura u ovom preiodu godine najviše su pogođeni ratarski usevi, pre svega kukuruz i krompir.
- Imam nekoliko parcela na negde oko dva hektara, negde je kukuruz znatno bolji, međutim ima o lošijih parcela gde je trenutno kukuruz u fazi kada se ulebio, što znači da je suša to izazvala ranije - rekao je za RINU Goran Bojović poljoprivrednik iz sela Brezovice.
Iz Poljoprivredne savetodavne stručne službe poručuju da se usled ovakvih vremenskih uslova, mora posvetiti dodatna pažnja u svim zasadima.
- Važno je naglasiti da u onim predelima gde se radi navodnjavanje manje su štete, dok tamo gde toga nema ima čak I pukotina u zemlji gde se lišće suši, tu nema spasa. Suša, inače utiče i na povećanu brojnost štetočina, pre svega kukurznog plamenca i kukuruzne sovice. Visoke temperature veoma pogoduju namnožavanju ovih štetočina - pojasnila je Ljiljana Stojković Jovanović iz PSSS.
Ona je naglasila da postoji i način zaštite useva od posledica suše I visokih temperatura.
- U principu, treba na vreme preduzeti mere, najpre do stenica, najbolje s proleća kada one tek izlaze iz skloništa tada odraditi neke mere, jer ih je u tom period naljakše suzbiti. Sada, u ovom momentu najugroženije su povrtarske kulture treba voditi računa jer one otvaraju puteve za prodor štetnih fitopatogena i raznoraznih gljiva. Trenutno, je predlog struke, ako je ikkao moguće navodnjavanje, da se parti situacija, a kod kukuruza je bitno proceniti momenat kada je on zreo da se skine sa parcela i naravno uslovi pri skladištenju - rekla je Stojković Jovanović.
(Telegraf Biznis)