"To su koreni iz prošlih dana": Praksa paljenja strnjišta manja nego ranije, ali i dalje veliki problem

V. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo organizuje ova predavanja širom Vojvodine

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo u saradnji sa Poljoprivrednom stručnom službom u Senti organizovao je u petak predavanje o štetnosti prakse paljenja strnjika.

Ova praksa je i dalje relativno prisutna među poljoprivrednicima te je veoma važno da se akcije podizanja svesti o štetnosti i opasnostima ove prakse sprovode često.

Predavanje je održano u prostorijama Poljoprivredne stručne službe u Senti a vodili su ga vatrogasci iz Udruženja profesionalnih vatrogasaca Novog Sada.

Okupljeni poljoprivrednici imali su priliku da se upoznaju sa svim negativnim posledicama ove prakse, od onih dugoročnih poput erozije zemljišta i propadanje obradive zemlje usled uništavanja mikrobioloških osobina zemljišta, do onih koje su odmah uočive poput uništavanja prirodnih staništa divljih životinja.

Direktor Poljoprivredne stručne službe u Senti Josip Češljar, koji je i sam poljoprivrednik, istakao je da je ova praksa navika iz prošlosti te da u današnje vreme nema potrebe za njom, posebno kada se uzme u obzir da ona nema nikakve benefite.

- Najčešće se pale strnjišta, početkom leta posle žetve i s jeseni kada se pale kukuruzišta. Poljoprivrednici koji ovo rade smatraju da im je na taj način lakše da posle obrade zemlju, a nisu svesni činjenice da time degradiraju i uništavaju svoje poljoprivredno zemljište od kojeg treba sutra da ima prinose i da živi - kaže Češljar.

Savetuje sve poljoprivrednike da ni u jednom slučaju ne pale strnjišta ili kukuruzišta jer osim svega navedenog, ovi požari se često otmu kontroli i u stanju su da nanesu ogromnu štetu i ugroze živote.

- Apel je da se u ataru ne pali ništa već da se obrađuje kako treba. U današnje vreme postoje poljoprivredne mašine koje mogu te žetvene ostatke da usitne te nema potrebe da se njive pale - ističe on.

Darko Jocić iz Udruženja profesionalnih vatrogasaca Novog Sada istakao je da su ova predavanja izuzetno važna upravo radi povećavanja svesti poljoprivrednika ne samo o opasnosti od požara u poljoprivredi već i o opštoj opasnosti koju požari predstavljaju.

- U ovom mesecu smo sa ovim predavanjem obišli celu Vojvodinu i odziv je relativno dobar. Kao vatrogasac mogu da primetim da je ove prakse paljenja strnjišta manje nego ranije ali da i dalje postoji znatan broj ljudi koji to rade - navodi Jocić.

Ističe da ovaj vid edukacije i podizanja svesti ali i kaznene mere koje su propisane zakonom treba da utiču na svest poljoprivrednika da se to ne radi.

- I poljoprivrednici se slažu da zaista ovo ni za poljoprivredu nije dobro - zaključio je Jocić.

(Telegraf Biznis)