Prolećni mrazevi smanjili prinos voća u Srbiji za 30 do 90 odsto: Očekuje se da će i cene skočiti
U Srbiji bi prinosi kajsije, breskve, trešnje, rane sorte višnje i šljive zbog poznih prolećnih mrazeva i izuzetno niske temperature za kraj aprila mogli biti manji ove godine od 30 do 90 odsto, a negde čak i do 100 procenata, izjavio je agroanalitičar Goran Đaković.
On je za Tanjug rekao da se zbog manjeg roda može očekivati da će i cena ovog voća biti viša, kao i da će neke količine morati da se uvezu.
Đaković je naveo i da će u Srbiji jabuka, kao i ostalo voće koje u periodu aprilskih mrazeva nije bilo u cvetu, roditi dobro i da će rod tog voća biti kvalitetan.
Pad ovogodišnjeg prinosa u voćarstvu zbog vremenskih uslova ne očekuje samo u Srbiji već i u Bugarskoj i Rumuniji.
Kako kaže, procene su da će i Severna Makedonija ostati bez roda jabuka, jer su temperature kada je to voće bilo u punom cvetu bile čak minus osam stepeni i prema slikama sa terena vidi se da su cvetovi potpuno uveli.
Sagovornik Tanjuga na pitanje kakvi se prinosi mogu očekivati u ratarstvu u Srbiji kaže da će oni biti standardni, precizirajući da je to negde oko pet tona pšenice po hektaru, dok se za kukuruz to još ne može proceniti, jer je tek vreme setve te kulture.
Đaković smatra da je imenovanje profesora Dragana Glamočića za novog ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije dobar izbor jer je, kako je rekao, Glamočić čovek iz struke.
- Nadam se da će Glamočić postići rezultate, naročito u oblasti stočarstva u kojoj je on stručnjak, a gde Srbija ima značajan pad. Očekujem da će novi ministar posebno dati svoj doprinos tome u narednom periodu i da ćemo konačno zaustaviti pad stočarske proizvodnje i povećanja uvoza, odnosno da će uticati da se smanji uvoz i da se domaća proizvodnja podigne kako bismo kompenzovali uvoz - rekao je Đaković.
Prema njegovim rečima, prioritet novog ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u narednom periodu treba bi da bude rešavanje isplate subvencija za poljoprivrednike.
- Ono što novi resorni ministar mora hitno da reši jeste isplata daljih subvencija, odnosno da se ta isplata nastavi. Ja verujem da će se to i desiti - rekao je agrarni analitičar.
Đaković je dodao i da mora da se krene sa kreditima za poljoprivredne proizvođače, objašnjavajući da su to subvencionisani poljoprivredni krediti koji još uvek nisu krenuli i da poprilično kasne.
- Mislim da je jedan od prioriteta novog ministra zapravo to da on taj proces pokrene. Ne znam zbog čega je došlo do kašnjenja, neki svaljuju krivicu na banke, drugi na ministarstvo, ali bilo kako bilo, novi ministar mora hitno da reaguje i da to pitanje reši kako bismo mogli dalje da nastavimo sa sezonom - kazao je on.
Kako je rekao, poljoprivreda je specifična i tačno se zna kada se šta radi.
- Poljoprivrednici ne mogu da odgode setvu, ona se dešava uvek u aprilu, ali da li će biti 1, 15. ili 20. aprila zavisi samo od vremenskih prilika. Poljoprivrednici su morali da nabave seme, kao i đubriva za prihranu, tako da pretpostavljam da su već značajan iznos uzeli kod komercijalnih banaka što je bilo nepovoljno, tako da se iskreno nadam da će bar moći da refinansiraju te kredite - zaključio je Đaković.
(Telegraf Biznis/Tanjug)