Ovo je najveći izvozni potencijal u Srbiji: Zbog ove grane imamo suficit od 5 miliona evra!
Pod organskom proizvodnjom u Srbiji nalazi se svega dva odsto lekovitog bilja, zbog čega bi u budućnosti trebalo raditi na razvoju tog sektora, izjavila je danas posebna savetnica ministra poljoprivrede Tatjana Brankov na Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu.
"Sektor hortikulture nije dovoljno razvijen. Postoji tražnja za ovim proizvodom, mi u velikoj meri zadovoljavamo izvoz - 30 miliona evra bio je trgovinski deficit prošle godine, nešto povoljnija situacija je kod lekovitog bilja gde imamo suficit pet miliona evra", rekla je Brankov na konferenciji "Ukrasno i lekovito bilje - potencijali za novu vrednost u poljoprivredi".
Brankov je dodala i da će ministarstvo nastaviti da podržava ovu vrstu proizvodnje.
"Nekoliko je prioriteta koje treba forsirati u narednih 10 godina, potrebno je podsticati i urbano baštovanstvo, alternativne i egzotične vrste i mapiranje područja koja se bave hortikularnom proizvodnjom", kazala je Brankov.
Rukovodilac grupe za voće, povrće i alkoholna pića Sektora za poljoprivrednu politiku Kolinda Hrehorović istakla da se današnja konferencija usmerila pre svega na mere koje treba pojačati kako bi Srbija bila konkurentna kada je u pitanju horitkultura.
"Prva prezentacija odnosi se na trenutno stanje hortikulture. Predstavićemo trenutno stanje statističkih podataka, spoljno-trgovinske razmene. Drugi deo prezentacije odnosi se na one delove koji nisu dovoljno iskorišćeni, odnosno mere podrške koje ministarstvo daje za ovaj sektor", rekla je Hrehorović.
Hrehorović je objasnila i da u Srbiji postoje dve kategorije cveća, u Vojvodini plantažno i lekovito, dok je drugo samoniklo cveće u brdsko-planinskom delu koje ima veliki potencijal.
Direktor Instituta za lekovito bilje Milan Lukić istakao je da tržište u Srbiji nije na zavidnom nivou, ako se uzme u obzir da je Srbija osamdesetih bila jedan od najvećih izvoznika lekovitog bilja.
"Institut slavi 77 godina, zapošljava 150 i nešto zaposlenih, sa mnogo proizvoda koje izvozimo. Imamo nameru da proizvode plasiramo u EU, ali imamo problem radne snage", zaključio je Lukić.
(Telegraf.rs/Tanjug)