Visoke temperature uzele danak u valjevskim selima: Otkupna cena kupine 150 dinara

V. K.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: RINA

Otkupna cena kupine u valjevskim selima ove godine je oko 150 dinara za kilogram. Svetomir Marković iz PSSS navodi da su visoke temperature uzele svoj danak i prepolovile rod, ali i ozbiljno uticale na sam kvalitet roda kupine.

Ovo je teška godina za proizvođače kupine, smatra Svetomir Marković iz Poljoprivredne stručne službe. Iako je ova godina izazovna, pravi presek stanja u proizvodnji kupine u valjevskom kraju ne može se, po njegovom mišljenju, dati na osnovu samo jedne godine.

- Ne možemo da gledamo godinu po godinu, to je nešto što u poljoprivredi moramo da uzimamo u obzir. Treba praviti proseke – petogodišnje ili desetogodišnje – kako bismo mogli da izvlačimo zaključke. Ali kada pričamo o ovoj godini – kažem, izazovna je, pre svega zbog izuzetno visokih temperatura. Evo, i za ovu nedelju su najavljene temperature kao elementarna nepogoda. Sve što prelazi 35 stepeni, možemo slobodno reći, izuzetno je teško za poljoprivredu da se izbori sa tim klasičnim metodama. Tamo gde ljudi imaju mogućnosti za navodnjavanje i dodatnu zasenu, mogu donekle da se izbore. U poljoprivredi nema jednostavnih rešenja, nema modela koji primenimo jednom i dobijemo uspeh. To je niz koraka koji se mora praviti da bi se prevazišli problemi. Bavljenje poljoprivredom, u ovom slučaju kupinarstvom, podrazumeva niz kompromisa koje morate da napravite da biste dobili pravi proizvod - kaže Marković.

Foto: D.G.

Kvalitet ploda i uticaj klimatskih uslova

Kvalitet ploda trebalo bi da bude ključan i za samu cenu kupine. Po njegovim rečima hladnjače se žale da im dolazi dosta suvih plodova.

- Može se desiti da imate svega 10 odsto ploda prve klase. Imamo pozive sa terena, hladnjače se žale na to što dobijaju suve plodove – plodove bez tečnosti. To nije bolest – to je fiziološki proces. Biljka jednostavno povlači svu tečnost iz listova kako bi preživela, jer nije prilagođena na ove uslove. Imamo za kratko vreme velike klimatske promene. Nisu to promene koje traju vekovima, već za poslednjih desetak godina imamo svaku drugu godinu kao sušnu. Sušne godine utiču ne samo na pad prinosa, već i na ono što je ključno – izvoz. Mi imamo kupinu i malinu koja više nije prve klase, a to sebi ne možemo da dozvolimo ako želimo da se predstavimo ozbiljno stranom kupcu. Moramo da imamo bar 80 odsto ploda u prvoj klasi - navodi direktor PSSS.

Rešenja i podrška za poljoprivrednike

Ključno, po njegovom mišljenju, jeste navodnjavanje, a tu bi poljoprivrednicima rešenje bilo odazivanje na poziv preduzeća Agrorazvoj. Ministarstvo poljoprivrede i Uprava za poljoprivredno zemljište raspisuju konkurse za navodnjavanje. Zavisno od područja – da li je otežano ili ne – moguće je ostvariti povrat i do 60–70 odsto za kompletan sistem za navodnjavanje. Kancelarija za poljoprivredu grada Valjeva daje podsticaje za kupovinu sistema za navodnjavanje, iskop bunara i akumulacione cisterne.

Foto: RINA

- Moramo da prihvatimo nove metode – sakupljanje kišnice, pravljenje akumulacija pored potoka, reka – naravno, u skladu sa zakonima i uz očuvanje biodiverziteta. Cilj je da imamo vodu tamo i onda kada je biljkama najpotrebnija – kako bismo imali ne samo dobar prinos, već i kvalitet. Plašim se da je veći problem danas kvalitet nego prinos - objašnjava Marković.

Cena kupine i finalizacija proizvoda

Poljoprivrednike, ali i kupce, uvek zanima cena proizvoda. Ona ove godine nije najsjanija, kažu proizvođači.

- Mi kao služba ne možemo uticati na cenu, ali tu smo da pomognemo poljoprivrednicima. Imamo jednu čudnu situaciju da se slabo i zaista nedovoljno finalizuju proizvodi od kupine. Pozivam i proizvođače da prave svoje proizvode od kupine. Mi smo veliki proizvođači šljive, kupine, maline, a vrlo malo tih proizvoda finalizujemo - rekao je Marković.

(Telegraf Biznis/VAmedia)