Novi talas poskupljenja na stočnim pijacama: Evo gde je najjeftiniji kilogram žive vage

B. P.
B. P.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Rast otkupne cene tovne junadi teže od 480 kilograma zabeležen je u klanicama na području srednjebanatskog regiona, pa je otkup ove kategorije goveda obavljan po ceni od 430 din/kg, prenosi STIPS. Otkupna cena goveda iste kategorije bila je viša protekle nedelje i u klanicama na području šumadijskog regiona, gde je dominirao iznos od 460 din/kg.

"U klanicama na području Raške zabeležen je pad otkupne cene krava za klanje SM rase, a otkupljivane su po ceni od 220 din/kg. Dominantna otkupna cena teladi SM rase iznosila je 780 din/kg u klanicama na području braničevskog regiona, dok je kod krava za klanje otkupna cena iznosila 220 din/kg", navodi se u novom izveštaju.

Klaničari sa područja južnobačkog regiona otkupljivali su jedino tovnu junad telesne mase iznad 480 kilograma po dominantnoj ceni od 450 din/kg. Na području Loznice i okolnih mesta obavljao se otkup tovnih bikova SM rase težih od 500 kilograma po dominantnoj ceni od 460 din/kg. Na stočnoj pijaci u Pirotu, telad SM rase do 160 kilograma prodavana su po dominantnoj ceni od 750 din/kg.

Rast cena prasadi, tovnih svinja i krmača za klanje

Na stočnoj pijaci u Čačku zabeležen je rast cena obe kategorije prasadi u proseku za po 10 din/kg tokom protekle sedmice. Grla do 15 kilograma mogla su se kupiti po dominantnoj ceni od 270 din/kg, dok je za grla od 16 do 25 kilograma trebalo izdvojiti najčešće 260 din/kg. Dominantna cena krmača za klanje iznosila je 140 din/kg.

"Prasad težine od 16 do 25 kilograma, tovne svinje od 80 do 120 kilograma i krmače za klanje bili su skuplji na pijaci žive stoke u Kragujevcu. U kategoriji prasadi dominirao je iznos od 370 din/kg, kod tovnih svinja iznos od 240 din/kg, dok su se krmače za klanje najčešće mogle pazariti za 180 din/kg."

Pad cene prasadi u kategoriji od 16 do 25 kilograma evidentiran je na pijaci žive stoke u Obrenovcu gde je njihova dominantna cena iznosila 290 din/ kg.

Najjeftinije ovce

Jagnjad su se na pijaci žive stoke u Kraljevu prodavala po dominantnoj ceni od 430 din/kg, što ukazuje na rast cene. Za dviske su kupci izdvajali po 300 din/kg, ovce 180 din/kg, dok je kod jaradi dominirao iznos od 400 din/kg. U Kragujevcu je zabeležen rast otkupne cene ovaca u klanicama na području ovog grada i okolnih mesta. Za otkupljena grla od poljoprivrednih proizvođača plaćali su najčešće 190 din/kg, a obim otkupljenih grla bio je prosečan.

"Pad otkupne cene jagnjadi zabeležen je u klanicama na području podunavskog regiona. Dominirao je iznos od 430 din/kg. Dominantna otkupna cena jagnjadi iznosla je 500 din/kg u klanicama na području braničevskog regiona, dok su ovce otkupljivane najčešće za 220 din/ kg.

Na stočnoj pijaci u Požarevcu je cena jagnjadi bila identična ceni u klanicama, dok je cena ovaca bila niža, jer je dominirao iznos od 200 din/kg. Jagnjad su se na stočnoj pijaci u Kragujevcu mogla pazariti po dominantnoj ceni od 450 din/ kg, kod jaradi je dominirao iznos od 400 din/kg, za dviske su potencijalni kupci trebali da izdvoje 200 din/kg, a za ovce 180 din/kg.

(Telegraf Biznis/Agroklub)

Video: Promocija knjige privredna komora

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>