Pirot dobija inovativni depo za reciklažu građevinskog otpada: Mobilno postrojenje za reciklažu stiže u grad
Pirot uskoro kreće u realizaciju važnog ekološkog projekta - izgradnju depoa za reciklažu građevinskog otpada sa savremenim mobilnim postrojenjem koje će otpad obrađivati u više faza. Kako je saopšteno iz Grada, cilj je da se građevinski otpad mrvi, prosejava, separiše, prečišćava i pere, kako bi se potom koristio za proizvodnju visokokvalitetnih sekundarnih proizvoda i materijala.
Ova inovacija omogućava da se otpad prerađuje ne samo na samom depou već i direktno na velikim gradilištima širom regiona, najavljeno je na konferenciji projekta "MOBICCON PRO - Mobilna i inovativna cirkularnost za građevinske proizvode", koji se realizuje u okviru programa Horizont Evropa.
Grad Pirot realizuje ovaj međunarodni projekat u saradnji sa partnerima iz Francuske, Belgije, Danske i Bugarske, a vodeći partner je bugarska kompanija Glavbolgarstroj holding. Projekat je fokusiran na razvoj i primenu inovativnih modela cirkularne ekonomije u građevinarstvu.
Marija Đošić, šefica Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj, istakla je da projekat traje od decembra 2022. godine i trajaće pet godina.
- Građevinski otpad predstavlja veliki problem u celoj Evropi, pa i u Pirotu, i mi ga želimo rešavati na inovativan i ekološki prihvatljiv način, poštujući principe cirkularne ekonomije - rekla je Đošić, piše eKapija.
Gradonačelnik Pirota, Vladan Vasić, naveo je da su odnedavno svi investitori u obavezi da potpišu ugovor o skladištenju otpada na Regionalnoj deponiji, kao i da se aktivno čiste divlje deponije u gradu i okolini.
- Uveli smo pravilnike kojima se obavezuju svi investitori da ekološki i urbanistički odgovorno tretiraju građevinski otpad. Pozivam građane da prijave urbanističkoj inspekciji mesta na kojima postoje divlje deponije kako bismo ih očistili i nastavili sa tretmanom otpada na evropskom nivou - poručio je Vasić.
Direktor Regionalne deponije Pirot, Nebojša Ivanov, rekao je da se godišnje u Pirotu generiše između 3.000 i 4.000 tona građevinskog otpada, koji do sada nije pravilno odlagan.
- Sav građevinski otpad iz Pirotskog okruga ubuduće će se dovožiti na Regionalnu deponiju, gde će biti selektovan i recikliran. Izgradićemo plato i obezbediti mobilnu opremu za preradu. Krajnji proizvod biće agregat koji će se koristiti za uređenje lokalnih atarskih puteva, a kvalitetniji reciklirani materijal koristiće se u betonskoj industriji. Očekujemo da plato bude završen do kraja godine, a da postrojenje krene sa radom naredne godine - najavio je Ivanov.
Planira se da u aprilu ili maju postrojenje dostigne pun kapacitet, a takođe je najavljeno zatvaranje i čišćenje divlje deponije na putu ka selu Prisjan.
Plamena Nenkova, zamenik izvršnog direktora bugarske kompanije GBS i koordinator projekta, podelila je iskustva sa mobilnim postrojenjem u Sofiji.
- Mobilna instalacija već dve godine radi u Sofiji, gde je do sada tretirano oko 55.000 tona otpada, a plan je da u probnoj fazi obradimo 174.000 tona. Dobijaju se visokokvalitetni sekundarni proizvodi koji se koriste u putnoj industriji i cementarama - rekla je Nenkova.
Ovaj projekat predstavlja značajan korak ka održivom upravljanju otpadom i ekološkoj budućnosti Pirota i cele regije.
(Telegraf Biznis)