
Pavkov: U skladu sa zakonom i praksom EU pratimo osnovne zagađujuće materije
Ministarka zaštite životne sredine Sara Pavkov izjavila je danas da to ministarstvo u skladu zakonom i praksom Evropske unije prati osnovne zagađujuće materije u jedinicama lokalne samouprave.
Pavkov je tokom gostovanja na televiziji K1 istakla da svaka jedinica lokalne samouprave koja ima status grada ima automatsku mernu stanicu.
- Sve što se vodi kao grad na teritoriji Srbije ima automatsku mernu stanicu sa osnovnim analizatorima za praćenje kvaliteta vazduha. U okviru tih zagađujućih materija gde su i PM čestice Zavod za javno zdravlje i Agencija prate i teške metale, jer su PM čestice ostaci mešavine čađi, prašine i različitih teških metala, tako da se to prati - rekla je ona.
Ministarka je navela da se organski zagađivači poput dioksina i furana ne prate ni u Evropskoj uniji, ni u Srbiji.
- To su samo neki od organskih polutanata koji dolaze kada se spaljuju različite vrste otpada. To je samo jedna od kategorija. Na deponijama se nalazi od od komunalnog otpada, ambalažnog otpada, zelenog biootpada. To nije obaveza monitoringa, ni kod nas, ni u EU, ali smo mi u Loznicu poslali mobilnu stanicu da bismo mogli da izveštavamo građane direktno sa lokaliteta zapaljene deponije kakav je kvalitet vazduha po pitanju osnovnih parameta - rekla je ona.
Prema njenim rečima, novina u Zakonu o zaštiti vazduha obavezuje Agenciju za zaštitu životne sredine i Zavode za javno zdravlje da u roku od pet dana obaveste jedinicu lokalne samouprave kada dođe do graničnih vrednosti koje su opasne po zdravlje ljudi.
- Što se tiče zagađenja vazduha, vrlo je značajno što smo obavezali jednim članom Agenciju za zaštitu životne sredine i Zavode za javno zdravlje, da kada dođe do prekoračenja graničnih vrednosti koje su opasni po zdravlje ljudi, Agencija i Zavod imaju rok od pet dana da obaveste jedinicu lokalne samouprave koja mora u datom trenutku odmah da obavesti svoje građane o merama kojima oni mogu da se zaštite u takvim situacijama - rekla je Pavkov.
Dodala je da je rok od pet dana za obaveštavanje jedinica lokalne samouprave preuzet iz prakse EU.
- To je praksa iz EU, nismo to mi izmislili i nekada je neophodno da Zavod za javno zdravlje izađe do automatske merne stanice da preuzme uzorak sa analizatora, odnese u laboratoriju da bi se završila ispitivanja teških metala sa PM čestica, tako da je to razlog zbog čega pet dana - objasnila je ministarka.
Pavkov je rekla da su novim zakonom jasno i precizno definisane ingerencije inspekcija kada je reč o kontroli kvaliteta vazduha, a kao značajno istakla je i to što je javnost uključena u kreiranje kratkoročnih akcionih planova koji se donose na nivou lokalne samouprave, a tiču se unapređenja kvaliteta vazduha, kao što su ozelenjavanje, pošumljavanje, korišćenje različitih alata e-mobilnosti.
- Takođe, uradili smo profesionalizaciju procesa meranja posebne namene, a važno je i da smo napravili distinkciju između informacije i podatka u smislu kada građanin traži informaciju, da se zna šta je informacija u oblasti zaštite životne sredine, a šta podatak koji dolazi iz akreditovanih laboratorija, odnosno Zavoda za javno zdravlje i Agencije, tu je dolazilo do nerazumevanja upotrebe termina - rekla je Pavkov.
Govoreći o saradnji sa Svetskom bankom, Pavkov je rekla da resorno ministarstvo ima odličnu saradnju sa tom institucijom i navela da je uz tehničku pomoć Svetske banke, ministarstvo angažovalo eksperte koji su izradili tri podzakonska akta koji se odnose na zaštitu vazduga, a tiču se graničnih vrednosti stacionarnih postrojenja.
- To će biti značajno za operatere, jer će oni sada precizno znati do kog nivoa mogu da idu sa emisijama. Vrlo aktivno smo radili i na implementaciji strateških dokumenata u oblasti klimatskih promena, a ono što ćemo raditi sa Svetskom bankom je i tema biodiverziteta - rekla je Pavkov.
Ukazala je da Srbija treba da donese i novi program cirkularne ekonomije naglasivši da je reč o konceptu koji podrazumeva da se ne stvara bilo kakav otpad koji nema novu vrednost.
- Primer cirkularne ekonomije je Kragujevac gde se ostatak od mazuta - pepeo koristi dalje u građevinskoj industriji za cementne klinkere. Skoro sam obišla inovativni projekat nadomak Valjeva, u selo Divci, gde je žena lokalitet koji je bio deponija potpuno rekultivisala i napravila ekološko-ugostiteljski objekat koji ima rešen sistem postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, istem obnovljivih izvora energije, koristi svoju organsku baštu, začinske biljke... - rekla je Pavkov.
Na pitanje o fotografijama i snimcima na društvenim mrežama o pomoru ribe u reci Raška, Pavkov je rekla da je to ''užasan događaj'' i da je predmet Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Pazaru jer, kako je rekla, postoji sumnja da je izvršeno krivično delo.
- Očekujem pozitivan rezultat i da u ovom postupku počinilac bude kažnjen - rekla je Pavkov.
Govoreći o akciji suzbijanja invazivne biljke koja je detektovana u Pančevaškom ritu, Pavkov je rekla da je Mnistarstvo sa Institutom za zaštitu bilja i životnu sredinu i sa "Srbijašumama" sprovelo prvu fazu uklanjanja pomoću taropiranja ove invazivne vrste.
Ona je kazala da je ta biljka ima fototoksično dejstvo i da u dodiru sa kožom izaziva ozbiljne opekotine i plikove.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Zbog pojave Afričke kuge svinja u Crnoj Bari kod Bogatića eutanazirano 212 grla
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.