Nepalci, radna snaga Hrvatske: Kod kuće radili za 85 evra mesečno, sad ovde prave ćevape i kobasice
U Hrvatsku je došlo oko 17 radnika iz Nepala, koji traže bolje uslove od onih koji su imali u domovini
Iz pretežno planinske azijske države u slavonsku ravnicu, pre mesec i po dana doletelo je 17 državljana Nepala, sa namerom da u Evropi ostanu bar godinu dana kako bi zaradili. Zaposlili su se u jednoj mesari kod Osijeka i za sada su prezadovoljni uslovima.
Mnogi od njih žele bolje poslove, pristojnu platu i poslovno okruženje. Zvuči pomalo čudno da su sreću pokušali da pronađu baš u Hrvatskoj, koja takođe imam problema sa odlaskoms tanovništva u potragu za boljim životom, prenosi Jutanji list. Međutim, Nepalci su pronašli posao u jednoj mesari u Petrijevcima, nedaleko od Osijeka, gde će barem narednih godiinu dana praviti mesne proizvode, kobasice,, čvarke, švargle i ostalo.
- Dobro mi je ovde, svi su nas lepo prihvatili, uslovi rada su odlični, a sviđa nam se i predeo u kojem živimo, iako je potpuno različit od onoga na koji smo navikli u Nepalu. Odlučio sam se na ovo jer sam želeo da steknem nova iskustva u poslu, ali i zbog bolje plate, jer sam kod kuće radio za 85 evra mesečno. Tamo su mi ostali otac i majka, a ja ću ovde biti barem godinu dana. Videćemo šta će biti kasniije - rekao je 24-godišnji Tal Bahadur Garti Četri, dok njegov godinu dana mlađi kolega Prakaš Bk ističe kako bi u Hrvatskoj mogao da ostane i duže.
- Barem tri do pet godina - smeje se simpatični Nepalac i nastavlja.
- Odlično je ovde, iako mi nedostaju roditelji kao i supruga i trogodišnji sin, s kojima se čujem putem interneta. No, zadovoljni su i oni, jer radim u dobrim uslovima, nisam sam, a i domaći ljudi se divno odnose prema nama i imaju puno razumevanja i strpljenja za nas, s obzirom na to da se još uhodavamo na ovaj način rada - kazao je drugi nepalski sagovornik, istakavši kako je u svojoj zemlji radio za 200 evra mesečno.
Nije im predstavljalo problem da se naviknu na hrvatsku hranu, jer jedu sve osim govedine s obzirom na to da su hinduisti.
- Jedino što mi hranu pripremamo na malo drugačiji način, pa jedva čekamo da se vratimo u kuću u kojoj sada živimo da sami nešto pripremimo - nasmejali su se.
BRZO SE UHODALI
- Jako su dobri radnici, sve poslove odrađuju kvalitetno i bez ikakvih problema. Brzo su usvojili i specifičnosti našeg posla, a ostatak kolektiva ih je odlično prihvatio. Kako i ne bi kada su jedva dočekali da dođu novi radnici kako bi se posao pravilno rasporedio i obavljao - kazala je Marijana Pavić, jedna od šefica u mesnoj industriji u Slavoniji.
- Već duže vreme se mučimo s pronalaskom radnika, jer mesara nema dovoljno na tržištu rada, što je posledica činjenice da se današnja deca u jako malom broju odlučuju za ovakva zanimanja. Zato svi u mesnoj industriji imamo taj problem. Situacija je kulminirala pre dve godine, kada smo teško nalazili ne samo mesare, nego i radnike drugih profila, pa tako i nekvalifikovane radnike - rekla je Ivana Ravlić Devald, direktorka firmme koja zapošljava oko 400 radnika, od kojih 130 u proizvodnji.
Zbog manjka radnika pokrenuli su u suradnji sa Zanatskom školom u Osijeku i program stipendiranja mesara s novčanim iznosom od 10.000 kuna godišnje (oko 160.000 dinara), ali prema rečima direktorke, ni te stipendije nisu pomogle.
(Telegraf.rs/Jutarnji list)