Mali: Zakon za transparentniju dodelu državne pomoći
"Sada su jasno istaknuti i pobrojani instrumenti dodele državne pomoći"
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da se Predlogom zakona o kontroli državne pomoći, koji je danas pred poslanicima, jača transparentnost dodele državne pomoći, omogućava se efikasnija kontrola i otklanjaju nejasnoće koje su do sada postojale.
Mali je naveo da se usvajanjem tog zakona ispunjava i jedno od merila pregovaračkog Poglavlja 8 koje se odnosi na politiku konkurencije što povlači dobijanje pozitivne ocene Evropske komisije u godišnjem izveštaju.
Takođe, obezbeđuje se operativna nezavisnost Komisije za kontrolu državne pomoći.
Prema rečima ministra finansija, sada su jasno istaknuti i pobrojani instrumenti dodele državne pomoći, a pored subvencija i povoljnih kredita, instrumenti mogu biti i prodaja ili korišćenje imovine u javnoj svojini sa umanjenom naknadom ili bez naknade, otpis dela duga ili celog duga i drugo.
On je dodao da su precizno navedene situacije koje ne predstavljaju državnu pomoć.
Ministar objašnjava da se tim zakonom predlaže uvođenje registra državne pomoći i de minimis pomoći najkasnije u roku od godinu dana od početka primene zakona. Naveo je i da je propisana jasna zastarelost povraćaja državne pomoći i to tek po isteku perioda od 10 godina počev od dana dodele državne pomoći.
Komisija za kontrolu državne pomoći stećiće status pravnog lica, raspolagati sopstvenim budžetom i za svoj rad odgovarati Narodnoj skupštini. Komisija će, kako je objasnio, sprovoditi analize dodeljene državne pomoći, a sačinjavaće i godišnji izveštaj o dodeljenoj pomoći, kao godišnji izveštaj o popisu šema te pomoći.
Takođe, komisija će moći da zabrani dodelu državne pomoći ukoliko oceni da je neusklađena, ali će moći i da naloži povraćaj već dodeljenih sredstava. Komisija će imati pravo da kazni korisnika pomoći ako ne bude postupao po njihovom nalogu.
(Telegraf Biznis/Tanjug)