CEFTA usvojila sporazume: Lakša razmena roba i usluga
Komitet Centralnoevropskog sporazuma o evropskoj trgovini usvojio tri važna sporazuma
Zajednički komitet Centralnoevropskog sporazuma o evropskoj trgovini (CEFTA) usvojio je na sastanku u Tirani više sporazuma, čiji je cilj dalja liberalizacija i lakša trgovina među članicama.
Ovi protokoli o trgovinskim uslugama treba da omoguće kompanijama međusobno priznavanje posebnih licenci, profesionalnih kvalifikacija i jednostavnost e-trgovine, saopštili su iz CEFTA-e
- U praksi to znači da će dobijena licenca na jednom tržištu vredeti na svih sedam. Ovaj protokol obezbediće pravnu osnovu za buduće međusobno priznavanje profesionalnih kvalifikacija - navodi se u saopštenju.
Dalja realizacija protokola će početi čim ga ratifikuju parlamenti svih članica CEFTA-e.
Drugi potpisani sporazum znatno će olakšati carinski postupak na CEFTA tržištu. To znači da će nacionalne sertifikate kompanija i nadležnih organizacija za carinjenje morati da priznaju sve stranke CEFTA-e. Početak primene ovog sporazuma planiran je za april.
- Dakle, nakon što carinsku dokumentaciju pripremi jedan operator, ona neće morati da prolazi iste postupke na svakom carinskom mestu unutar sedam članica CEFTA-e. To ne samo da će olakšati postupke na granici, nego će takođe pomoći u izgradnji poverenja između stranaka koje će poštovati i primenjivati iste postupke - objasnili su iz CEFTA-e.
Pored ovoga, potpisan je i ugovor prema kojem će Evropska Komisija i Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju podržati ove projekte sa učešćem od 10 miliona evra.
Učesnici CEFTA-e razgovarali su i o priroritetima za 2020. godinu.
- Trebalo bi da bude uveden nadzor tržišta za industrijske proizvode. To znači da će ako neki proizvod, na primer rezervni deo za automobil, bude proglašen nebezbednim u jednoj od članica, tretiraće se kao nebezbedan i u svim ostalim članicama potpisnicama - navodi se u saopštenju.
Kako bi se dodatno olakšala trgovina uslugama, članice CEFTA-e trebalo bi da pokrenu međuregionalnu regulatornu saradnju u barem jednom sektoru - poštanskim uslugama ili građevinarstvu.
Takođe je planirano unapređenje elektronske razmene podataka, a krenuće se od razmene carinske dokumentacije, uključujući i veterinarsku, fitosanitarnu i javno-zdravstvenu dokumentaciju i informacije.
Potpisnice CEFTA-e su Srbija, Crna Gora, Albanija, Bosna i Hercegovina, Severna Makedonija, Moldavija i UNMIK/Kosovo.
Nakon što su Bugarska, Rumunija i Hrvatska postale članice EU, istupile su iz CEFTA-e.
Srbija je ovaj ugovor potpisala baš na današnji dan, 19. decembra 2006. godine.
(Telegraf Biznis/Tanjug)