Hrvati beže sa svog primorja: Našli novu DESTINACIJU isto kao i Srbi - kad vidite CENE biće vam sve JASNO!

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Sve veći broj Hrvata ovog leta okreće leđa domaćim plažama i odlazi u destinaciju koja je do skoro bila zanemarena, ali sada postaje turistički hit – Albaniju. Do Albanije se lako stiže automobilom preko Crne Gore, ili avionom do Tirane, a potom autobusom do Drača ili drugih obalnih gradova. Takođe, aerodrom postoji i u Vlori, najvećem gradu juga Albanije, koji je vazdušnom linijom najbliži Italiji.

Povoljan smeštaj i niske cene

Smeštaj je povoljan, a cene hrane i pića izuzetno pristupačne: kafa košta oko 1 evro, ručak se može pronaći za 5, a porodični odmor može da se organizuje za manje od 50 evra dnevno. Plaže su uređene, cene niže nego u Hrvatskoj, a ponuda hrane i pića je bogata.

Valona, Vlora, Albanija Foto: Pixabay/bodiantal

Najveći adut Albanije je osećaj letovanja "kao nekad" – bez prevelikih gužvi i stresa. U Fejsbuk grupama posvećenim Albaniji, najviše pažnje privlače objave o cenama u supermarketima, restoranima i na pijacama.

Za 1 evro - skoro 98 leka

Za jedan evro može se dobiti oko 97,75 albanskih leka, što znači da je životni standard u Albaniji povoljniji nego u većini evropskih zemalja. U restoranima, obrok u Sarandi (grad na jugu) košta oko 5 evra po osobi, dok su cene u pekarama od 100 do 300 leka (od 0,80 do 2,50 evra). Giros košta 3,5 do 4 evra, a porodični ručak u restoranu može stati oko 50 evra. Voće se na pijacama prodaje za manje od 2 evra, povrće već od 0,60 evra, piše Jutarnji list.

Raste interesovanje za kupovinu nekretnina

Zbog povoljnih cena, Albanija ne privlači samo turiste, već i kupce nekretnina. Cene kvadrata na albanskoj obali variraju, ali tržište beleži konstantan rast. Najveći interes postoji za nekretnine blizu mora, zbog niskih troškova života, povoljne poreske politike i blizine zapadnoevropskih tržišta.

Albanska vlada nudi olakšice stranim investitorima, sa lakšim pravilima vlasništva nad imovinom, što olakšava kupovinu nekretnina za nerezidente.

Cene kvadrata i dalje ispod hrvatskih

U gradovima kao što je Drač, koji je najbliži Tirani, cene stanova su između 1200 i 1800 evra po kvadratu. U manje razvijenim regijama, kvadrat se može naći za 800 do 1200 evra, što je znatno niže nego u Hrvatskoj ili Italiji.

Drač Albanija Foto:Rina

U južnim regijama kao što su Valona, Ksamil i Saranda, cene su više – u Sarandi se kreću od 1500 do 2500 evra po kvadratu, dok su u Ksamilu nešto niže, ali i dalje iznad proseka.

U mestima kao što su Borš i Dermi, cene su 1000 do 1500 evra po kvadratu, dok u delovima sa dobrom infrastrukturom i pogledom na more kvadrat dostiže 2000 do 3000 evra. Luksuzne nekretnine dostižu i do 4000 evra po kvadratu. Vile s bazenom nadomak plaže mogu se kupiti za manje od 500.000 evra, što je u Hrvatskoj gotovo nemoguće.

Tirana postaje sve traženija

Tirana Foto: Telegraf

Iako Tirana nije na obali, kao ekonomski centar zemlje privlači sve više stranih kupaca, posebno u urbanim i centralnim zonama. Cene stanova u Tirani kreću se od 1500 do 2200 evra po kvadratu.

Tržište u rastu

Strani kupci prepoznaju Albaniju kao destinaciju sa odličnim odnosom cene i kvaliteta, pa sve češće kupuju stanove i kuće u blizini plaža. Luksuzni hoteli i turistička naselja su u fazi izgradnje, a investicije u turizam čine 40 do 50% svih stranih ulaganja u nekretnine.

Durres, Albanija, Drac, luka Foto: Shutterstock

Iako je albansko tržište još u fazi razvoja, očekuje se dalji rast cena, naročito u turističkim zonama koje se ubrzano razvijaju zahvaljujući porastu posetilaca i ulaganjima u infrastrukturu.

(Telegraf Biznis)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>