Кako se Кraljevo diglo iz pepela: Nekada grad na umiranju sada živi novi život
Hiljade i hiljade radnika u jednom trenutku ostalo je bez posla
Od šezdesetih do kraja devedesetih, Kraljevo je bio grad koji je bio zaslužan za za ekonomsku stabilnost Srbije, pa čak i Jugoslavije. Četiri industrijska giganta Magnohroma, Fabrika vagona, Jasen i Kablar zapošljavali se više od 15.000 ljudi. Oni su imali redovne plate, sigurna tržišta i izvoz koji se merio desetinama miliona dolara.
Međutim, period tranzicije doveo je Kraljevo u položaj -davljenika u Ibru- Zbog loše privatizacije je oko 20.000 radnika izgubilo posao za svega dve-tri godine. Na dvadesetak firmi, računajući i gore pomenute gigante, stavljen je katanac, a njihova imovima je ruinirana i opljačkana.
Danas je situacija znatno drugačija. Na sednici Skupštine grada će se, u poslednjim danima decembra, pred odbornicima naći najveći budžet u istoriji grada. O napretku Kraljeva govori gradonačelnik, dr Predrag Terzić.
-Godine 2016. naš budžet je bio 2.600.000.000 dinara, a već 2019. dostigao je 4.100.000.000 dinara. Budžet za 2020. godinu će biti čak i veći, 4.370.000.000 dinara - rekao je Terzić i pomenuo da se pored dve velike investicije koje se ogledaju kroz izgradnju Moravskog koridora i otvaranja aerodmoma Morava, u Kraljevu priprema još nekoliko velikih projakata.
Poseban fokus Terzić stavlja na značaj izgradnje dve velike fabrike Leoni i Taj grupe, u kojima će biti zapošljeno 7.500 radnika.
(Telegraf Biznis/Rina)