Koliko je razloga za, a koliko protiv zabrane rada nedeljom

Sada se, prema rečima Rasima Ljajića, u Srbiji radi istraživanje i anketa sa trgovcima, potrošačima i radnicima zaposlenim u trgovinama

Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić je, govoreći o inicijativana za ukidanje rada nedeljom u trgovinama, rekao da postoji sijaset razloza "za" i isto toliko, ako ne i više, kaže, "protiv".

- Mi sa ovim hoćemo da otvorimo jednu debatu, jedan dijalog između svih zainteresovanih strana. Jako je pogrešno ukoliko čitavu stvar svedemo na to "za" i "protiv" ukidanja rada nedenjom. Da je tako jednostavno, pa i u EU bi to rešili, a nažalost još to nije rešeno - istakao je Ljajić za RTS.

- Svega osam zemlja članica EU ima zabranu rada nedeljom i to ne striktnu zabranu, negde su to ogromna ograničenja gde apoteke, kiosci, pekare, menjačnice i pijace mogu da rade - naveo je Ljajić.

Ukazao je da se sada u Srbiji radi istraživanje i anketa sa trgovcima, potrošačima i radnicima zaposlenim u trgovinama.

Ukazao je da se sada u Srbiji radi istraživanje i anketa sa trgovcima, potrošačima i radnicima zaposlenim u trgovinama - Foto: Telegraf

- Ovde se radi o 300.000 ljudi koji rade u trgovini, trgovina donosi 10 odsto srpskog BDP-a, 15 odsto svih zaposlenih u Srbiji radi u sektoru trgovine. Mi moramo da vodimo računa sa jedne strane o tim ljudima, njihovim interesima i pravima, a sa druge strane da vodimo računa o našoj ekonomiji i privredi i da vidimo koliko će to da utiče - rekao je ministar.

Deo trgovaca kaže da srpskoj trgovini nedostaje 5.000 radnika. "Imamo deficit radne snage i deo onih koji se zalaže za ukidanje rada nedeljom kaže da bi im to delimično rešilo taj problem", dodaje Ljajić.

- Mi ćemo vrlo pažljivo razmotriti, nećemo donositi nikakve populističke odluke koje bi se nekome svidele. Ovo mora da bude proizvod sveobuhvatne analize, istraživanja i struke - zaključio je ministar.

(Telegraf Biznis/RTS)