"Zapad je reagovao kasno, a onda su zemlje počele da otimaju opremu i brane izvoz. To stvara luzere"
Nisu se spremili za koronu. Smatrali su da se to dešava samo dalekim zemljama...
Zapadne privrede nisu shvatile korona virus tako ozbiljno kao one u Aziji, kaže bivši glavni ekonomista MMF-a, Raguram Radžan, za britanske medije.
- Mislim da se na Zapadu reagovalo nešto ležernije, delimično i zato što Zapad nije imao direktno iskustvo s ozbiljnom epidemijom - ocenio je Radžan, u razgovoru za BBC Asia Business Report, a o tome piše portal Novac.hr. On danas predaje finansije na Univerzitetu u Čikagu.
Kaže da u zapadnom delu sveta generalno postoji uverenje da se ovakve stvari dešavaju samo dalekim zemljama, i da kod njih neće biti ništa ozbiljno. O tome najbolje svedoče SAD, ali i Evropa.
- Lako je biti general posle bitke i upirati prstom, ali želim reći da su zemlje istočne Azije, koje su već imale iskustva s pandemijama, odnosno s epidemijama, u startu vrlo ozbiljno reagovale. Radžan, u tom kontekstu, posebno izdvaja Južnu Koreju i Singapur.
Njegov zaključak je i da treba sarađivati i deliti resurse.
- Svaka zemlja će ove godine izgubiti minimalno pet do šest procentnih bodova BDP-a, što kumulativno premašuje vrednost od 2.000 milijardi dolara - navodi ovaj ekonomista iz Indije.
Njegove izjave vremenski su se poklopile s upozorenjem MMF-a da se globalna privreda suočava s najgorom krizom još od Velike depresije 1930.
- Da bi se izvukle iz krize, zemlje moraju da sarađuju i dele resurse, a ne da sprovode mere zaštite - poručuje Radžan, i dodaje: "Gledali smo kako zemlje jedna drugoj otimaju medicinsku opremu, zabranjuju izvoz dragocenih lekova. Takva politika stvara samo gubitnike".
(Telegraf Biznis)