Kanadska firma postavlja provokativne panoe u SAD: "Šta ako izgubim posao i zdravstveno osiguranje?"
Na ovaj način oni mame stručnjake iz Silicijumske doline, u nameri da kvalifikovani radnici, zbog sporne vize H-1B, napuste SAD i nasele Kanadu
Tehnološka industrija iz grada Voterlu (Ontario) nada se da će provokativna kampanja koju trenutno propagiraju privući zabrinute tehnološke radnike iz SAD i motivisati ih da se presele u Kanadu.
Kompanija "Communitech" iz Kičenera, koja se zalaže za kanadsku tehnološku industriju, potrošila je 100.000 dolara na devet panoa koji se nalaze na ključnim tačkama duž auto-puta 101 u Silicijumskoj dolini, od San Franciska do Santa Klare u Kaliforniji, prenosi CBC.
Na pozadini bilborda je kanadska zastava, a tu su i smela pitanja: "Šta ako mi istekne viza?" i "Šta ako izgubim posao i zdravstveno osiguranje?". Na dnu panoa je adresa sajta ove kanadske kompanije.
Kampanja je pokrenuta zbog suspendovanja nekih radnih viza od strane Donalda Trumpa, koji se posebno sada, u doba velike krize, zalaže za to da poslodavci zapošljavaju Amerikance, ne stranu radnu snagu. Među tim vizama je i viza H-1B, koja je popularna među tehnoloskim radnicima.
Kanađani ovde vide šansu, jer u tehnološkoj industriji ima mnogo talenata iz celog sveta. Ova zemlja je, inače, oduvek u zapećku u odnosu na SAD, a restrikcije koje uvodi Tramp sada im i te kako idu na ruku.
Radnici koji kontaktiraju "Communitech" dobiće sve potrebne informacije o dozvoli za rad i mogućnostima života u Kanadi.
U Sjedinjenim Državama H-1B vize dostupne su za oko 85.000 ljudi godišnje, i namenjene su onima koji imaju diplomu iz oblasti tehnologije, inženjerstva, računovodstva, nauke. Iz iskustva kažu da politička situacija sve češće "gura" kvalifikovane radnike da se presele.
Krajem osamdesetih i početkom devedesetih više od 2.000 imigranata je došlo u Kanadu iz Hong Konga.
(Telegraf Biznis)