Da li će ime Ričard Brenson značiti isto u poslovnom svetu - i posle krize?
"The Virgin Group" ima tu "nesreću" da su mnoge njene kompanije vezane za putovanja
Nedavno smo pisali o tome da je jedna od kompanija milijardera Ričarda Brensona, "Virgin Atlantic" - bankrotirala, a zahtev za zaštitu od stečaja je podnet u Njujorku.
Ono što je problematika u vezi sa Brensonovim biznisom, odnosno Grupom koja uživa dugogodišnju reputaciju i koja mu je donela 4 milijarde dolara, jeste što su gotovo sve njene kompanije vezane za turizam: hotele, kruzere, avio-prevoz, planiranje putovanja.
Postavlja se pitanje da li će Britanac, koji je 18. jula napunio 70 godina, uspeti da se vrati na tron, odnosno da i dalje znači u poslovnom svetu - ono što je i pre pandemije. Na primer, pomenuta avio-kompanija sa sedištem u Velikoj Britaniji, ne nada se profitabilnosti pre 2022. godine.
Istovremeno, 2020. je trebalo da bude značajna godina za Brensonovu kompaniju "Virgin Galactic". Reč je o komercijalnim letovima u svemir, ali se čini da "Tesli", odnosno Ilonu Masku, ipak ide bolje.
"Virgin Group" je do sada uložila više od 350 miliona dolara u svoje kompanije koje je pogodila korona kriza, a taj iznos i dalje raste. Portparol Grupe je takođe naveo da je ona u poslednjim mesecima nastavila da ulaže u svoj satelitski biznis, "Virgin Orbit" - kompaniju koja je počela proizvoditi respiratore.
Ova vredna grupacija ima oko 35 kompanija i zapošljava 60.000 ljudi širom sveta. Pandemija je pokosila turističku industriju, a stručnjaci ne očekuju značajna poboljšanja bez efikasne vakcine ili terapije protiv Covida-19.
U nedavnom istraživanju Međunarodnog udruženja za vazdušni saobraćaj, 66% ispitanika je reklo da će u post-pandemijskom periodu putovati manje, bilo poslovno ili privatno.
U aprilu, Brenson je zatražio od vlade Velike Britanije i Australije finansijsku podršku za "Virgin Atlantic" i "Virgin Australia", što je naišlo na veliki broj negativnih kritika imajući u vidu bogatstvo koje on lično poseduje.
(Telegraf Biznis)