Tržište rada stabilno: Manje korisnika na birou u odnosu na mart
Obuhvat lica koja mogu da ostavre pravo na novcanu naknadu sada je nešto širi i to pravo imaju oni koji su proglašeni tehnološkim viškovima
Broj korisnika novčane naknade za nezaposlene manji je za oko 2.500 u odnosu na mart i trenutno nema većih promena ni oscilacija na tržištu rada u Srbiji, kaže direktor Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) Zoran Martinović.
To pravo trenutno ostvaruje 32.300 građana, mesečno se za naknadu za slučaj nezaposlenosti prijavi između 5.000 i 6.000 lica i taj trend je sličan kao i prethodnih godina.
- Što se tiče broja korisnika novčane naknade, iako je vreme epidemije i poslodavci posluju u težim uslovima broj lica se nije povećao i u odnosu na mart, čak je smanjen broj korisnika novčane naknade za oko 2.500. Broj lica koji se mesečno prijavljuje za ostvarivanje tog prava na istom je nivou kao i prethodnih godina i nije došlo do pada zaposlenosti ili povećanja broja nezaposlenih - rekao je Martinović za Tanjug.
Pravo na novčanu naknadu za slučaj nezaposlenosti mogu da ostvare lica kojima prestane radni odnos ili osiguranje, a moraju biti osigurani neprekidno 12 meseci ili sa prekidima najmanje 18 meseci.
Važno je takođe i da radni odnos nije prestao voljom ili krivicom zaposlenog.
Obuhvat lica koja mogu da ostavre pravo na novcanu naknadu sada je nešto širi i to pravo imaju oni koji su proglašeni tehnološkim viškovima, zatim oni koju su radili u firmama u kojima je uveden stečaj ili likvidacija, zaposleni kojima je prestao ugovor o radu na određeno vreme ili angažovanim na privremenim i povremenim poslovima, kao i osnivači privrednih društava kada ugase svoje preduzetničke radnje.
Pravo se ostvaruje srazmerno vremenu koliko je lice bilo prijavljeno na osiguranje- najmanje tri meseca, a najduže godinu dana. Takođe, to pravo može da se ostvari i dve godine ukoliko lice u tom periodu ispunjava neke od uslova za penziju.
Martinović ističe i da što se tiče broja nezaposlenih lica na evidenciji NSZ, on je identičan kao u avgustu prošle godine i da nema većih promena. Stabilnost na tržistu rada pokazuje i to što se doprinosi za obavezno socijalno osiguranje ostvaruju u istom nivou kao u ovo periodu prošle godine, dodaje.
(Telegraf Biznis)