Gde je najniži minimalac u regionu i kako Srbija stoji u odnosu na druge?
Nekadašnje jugoslovenske republike koje su dobile članstvo u Evropskoj uniji imaju značajno veće minimalne plate
Dok čekamo da se u Srbiji ispregovara novi iznos minimalne zarade, da uporedimo kako to izgleda u regionu, odnosno pre svega u zemljama bivše Juge.
Cilj koji žele da postignu predstavnici sindikata jeste da minimalna zarada pokrije potrošačku korpu, bar ove i naredne godine.
Kako je trenutno minimalac, koji je dratično uvećan prošle godine, 30.300 dinara, on nije dovoljan za osnovne potrepštine, a zagovornici većeg minimalca računaju na iznos od bar 31.000 dinara, pa i više. Poslodavci, iako podržavaju povećanje minimalca, misle da nije realno više od 6 odsto.
Najnižu minimalnu platu u zemljama regiona primaju zaposleni u Severnoj Makedoniji, 203 evra.
Prema poslednjim dostupnim podacima, minimalac u Bosni i Hercegovini je 208 evra, u Albanija 211 evra, a u Crnoj Gora je nadavno povećan na 222 evra.
U Srbiji je prošle godine minimalna zarada povećana 11 odsto, tako da je od prvog januara ove godine porasla na 255 evra.
Nekadašnje jugoslovenske republike koje su dobile članstvo u Evropskoj uniji, kao što su Hrvatska i Slovenija, imaju značajno veće minimalne plate.
Hrvatski radnici, tako, mogu da zarade najmanje 405 evra mesečno, dok u Sloveniji minimalac znatno nadmašuje prosečnu platu u većini zemalja regiona sa iznosom od 667 evra.
Minimalnu zaradu prima oko 350.000 ljudi u Srbiji. Vlada je prošle godine povećala minimalac sa 27.000 dinara na oko 30.000 dinara u 2020.
(Telegraf Biznis)