Gde su u Srbiji najveće, a gde najmanje plate? Negde prednjči novčanik, ali izvoz nije jača strana
U regionima Južne i Istočne Srbije, stopa nezaposlenosti je iznosila 11 odsto
U Beogradu su najveće zarade u Srbiji i prosečna iznosi 124 odsto republičkog proseka, pokazuje analiza o regionalnoj ekonomskoj asimetričnosti iz publikacije Trendovi drugi kvartal 2020. Republičkog zavoda za statistiku.
Glavni grad ima i najveću stopu zaposlenosti, za 7 odsto iznad proseka Srbije, ali ne prednjači u odnosu na ostale delove Srbije kada je reč o izvozu. U publikaciji se ocenjuje da je neujednačen ekonomski rast u Srbiji poslednjih decenija doprineo produbljivanju već postojećih teritorijalnih nejednakosti.
Kada je o zaradama reč, nivo razvijenosti regiona, meren prosečnim neto platama, kreće se u razmeri 1,5 :1, pri čemu su najviše zarade zabeležene u Beogradu, a najniže u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji.
Tako je prosečna neto plata u prvih šest meseci ove godine u Beogradskom regionu iznosila 73.277 dinara, 124 odsto republičkog proseka koji je iznosio 59.222 dinara.
Prosek u Vojvodini je bio 95 odsto republičkog proseka i iznosio je 56.285 dinara. Zaposleni u regionima Južne i Istočne Srbije, kao i Šumadije i Zapadne Srbije, primali su oko 87 odsto republičkog proseka.
Stopa nezaposlenosti u Beogradu, u prvoj polovini ove godine, bila je najniža i iznosila je 6,6 odsto ili 22 odsto ispod republičkog proseka. Istovremeno, u regionima Južne i Istočne Srbije, stopa nezaposlenosti je iznosila 11 odsto, za 29 odsto iznad proseka Srbije, koji je iznosi 8,5 odsto.
Beograd prednjači i mereno stopom zaposlenosti, koja u glavnom gradu iznosi 51,7 odsto, što je za sedam odsto iznad proseka Srbije. U regionu Južne i Istočne Srbije zabeležena je najniža stopa - 45,2 odsto ili 6,9 odsto ispod republičkog proseka.
Za razliku od drugih pokazatelja, Beograd nema primat u ukupnom izvozu Srbije, gde učestvuje sa 26 odsto, što se objašnjava time da u beogradskoj ekonomiji preovladavaju uslužne delatnosti, koje se većinom plasiraju na domaćem, a ne na međunarodnom tržištu.
U izvozu prednjači Vojvodina sa učešćem od 35,9 odsto, zatim slede Šumadija i Zapadna Srbija (21,4 odsto) i Južna i Istočna Srbija, sa 17 odsto.
(Telegraf Biznis