Duboka prerada – novi proizvodni kompleks u Rafineriji nafte Pančevo
Kompanija NIS završila je izgradnju postrojenja za duboku preradu sa tehnologijom odloženog koksovanja u Rafineriji nafte Pančevo. Izgradnja ovog projekta bila je pravi građevinski poduhvat vredan više od 300 miliona evra
Njegovim zvaničnim puštanjem u rad, koje se očekuje do kraja 2020. godine, Rafinerija u Pančevu postaje jedna od najmodernijih i „najzelenijih“ u regionu.
Početkom rada ovog postrojenja NIS će dobijati veće količine tržišno najvrednijih goriva (dizela, benzina i tečnog naftnog gasa), kao i novi proizvod koks koji se sada uvozi u našu zemlju.
Na ovaj način NIS učvršćuje poziciju lidera na domaćem i jača konkurentnost na regionalnom tržištu naftnih derivata. Uvodeći savremene tehnologije u naftni sektor Srbije, NIS pokazuje da inovativnost nije samo korporativna vrednost, nego i temeljna praksa na kojoj kompanija zasniva dalji razvoj i stvara dodatne vrednosti za potrošače.
Ovaj projekat će doneti i brojne ekološke koristi. Reč je, pre svega, o prestanku proizvodnje mazuta sa visokim sadržajem sumpora i smanjenju emisija gasova i praškastih materija u vazduh. Na ovaj način biće unapređena ekološka slika ne samo Pančeva, već i cele Srbije. Pored toga, na novom postrojenju zaposleno je 63 domaćih stručnjaka.
O Rafineriji nafte u Pančevu
Jedna od najsavremenijih rafinerija u ovom delu Evrope, sa maksimalnim projektovanim kapacitetom od 4,8 miliona tona godišnje. Od 2009. godine u modernizaciju postrojenja u Pančevu uloženo je više od 800 miliona evra. Rafinerija nafte Pančevo proizvodi: motorna goriva vrhunskog kvaliteta, avio-gorivo, tečni naftni gas, sirovine za petrohemijsku industriju, ulje za loženje, bitumene i ostale naftne derivate. Svojim proizvodima NIS snabdeva Srbiju i zemlje regiona.
Razvoj Rafinerije nafte u Pančevu:
- 18. decembar 1959. – odluka o osnivanju
- 1968. - počela prerada nafte
- 1979. - puštena u rad nova primarna destilacija kapaciteta 3,5 miliona tona
- Kraj 1979. - počeo da radi naftovod kapaciteta 34 miliona tona
- 1982. – početak rada postrojenja za vakuumsku destilaciju
- 1985 - pušteno u rad najveće sekundarno postrojenje - Fluidni katalitički kreking (FCC)
- 1999. - Rafinerija bombardovana tokom agresije na SR Jugoslaviju
- 2009. – „Gasprom njeft“ postaje većinski akcionar NIS-a
- 2012. - okončana prva faza modernizacije i počela proizvodnja goriva Evro-5 standarda
- 2016. - počela realizacija projekta „Duboka prerada" u okviru druge faze modernizacije
- 2017. - Rafinerija dobija IPPC dozvolu, najvažniji dokument u oblasti zaštite životne sredine
Zanimljivosti o NIS-u:
- Osnovne delatnosti su istraživanje, proizvodnja i prerada nafte i prirodnog gasa, promet širokog asortimana naftnih i gasnih derivata, realizacija projekata u oblasti energetike i petrohemije
- Više od 11.000 zaposlenih
- 46 aktivnih naftnih i gasnih polja
- Više od 400 benzinskih stanica u Srbiji i regionu
- 14 mini-elektrana na naftnim i gasnim poljima u Srbiji
- Više od 2 miliona akcionara
(Telegraf.rs/PR)