Da li je Gugl postao "kompanija iz pakla"? Sindikat raste iz dana u dan, prati se svaki mejl radnika
U sindikatu je trenutno više od 600 radnika
Gugl je, navodno, zatražio od svojih stručnjaka da dobro prouče mejlove nezadovoljnih zaposlenih u SAD i Kanadi, i da potraže elemente koji mogu da unesu nered među radnike, jer se broj članova sindikata u tim zemljama ozbiljno povećava.
Radnici koji vode interne grupe preko mejlova poslati su na obuku, kako bi naučili da ih moderiraju i da nauče da označe osetljive i kontroverzne komentare.
Firma je, takođe, podsetila zaposlene da zajedničke prostorije služe samo za posao i ni za šta drugo.
Sve ovo dolazi samo nekoliko dana nakon što je 200 Guglovih radnika formiralo jedan od prvih sindikata u Silicijumskoj dolini, a sada ih u sindikatu ima više od 600.
Članovi novog sindikata rekli su da žele da se njihov glas čuje, ne samo o platama i zaštiti od diskriminacije i maltretiranja, nego i o širim etičkim pitanjima u vezi s poslovnim poduhvatima Gugla.
Gugl se poslednjih godina sukobio s nekim zaposlenima zbog ugovora s vojskom, plana za kreiranje cenzurisane pretrage u Kini.
Protesti radnika Gugla 2018. prisilili su kompaniju da prekine ugovor o veštačkoj inteligenciji s Pentagonom, dok su pobune zaposlenih, uključujući odlazak hiljada radnika, takođe navele kompaniju da ograniči upotrebu prisilne arbitraže iste godine.
Osnivanje sindikata povećalo je napetost između tehnološkog diva i njegovih zaposlenih koji su se prethodnih godina često žalili na etička pitanja u razvoju proizvoda, neprimereno rešavanje žalbi o seksualnom uznemiravanju na radnom mestu i na nedovoljnu zaštitu prava radnika u Silicijumskoj dolini gde je takvo udruživanje radnika retko.
Gugl je saopštio da pokušava da stvori podsticajno radno okruženje, ali je ranije nagovestio da sa novim sindikatom neće direktno pregovarati.
(Telegraf Biznis)