"Frilenser sam 20 godina, otkud sada ovaj problem": Traže leks specijalis i izmenu Zakona o radu
Ističu da neće dozvoliti politizaciju ovog pitanja
Udruženje radnika na internetu zatražilo je da se donese neka vrsta leks specijalisa kako bi se izašlo iz sadašnjih problema oko oporezivanja frilensera, kao i izmenu Zakona o radu iz koga je samozapošljavanje izbačeno 2014. godine, a kako bi bolje definisao status frilensera.
To je rekla Katarina Pavlović iz Udruženja radnika na internetu tokom vebinara na temu kako iskoristiti potencijal IT paušalaca, frilensera i radnika na internetu.
Ponovila je da ti ljudi žele da plaćaju porez i doprinose, ali da se o tome mora razgovorati, kao i da na te razgovore s vlastima čekaju više od dva meseca.
- Želimo da plaćamo poreza i doprinose, ali nakon što nam se reguliše poreski i radnopravni status. Nedopustivo je ovo uterivanje straha u kosti mnogima. Brojni frilenseri koji nam se javljaju su u stanju očaja - rekla je ona.
Ona je naglasila da se neće dopustiti politizacija ovog pitanja, kao ni sutrašnjih protesta.
Predstavnici Udruženja radnika na internetu, Udruženja paušalaca i preduzetnika i Društva za infomatiku Srbije istakli su, na vebinaru, da bi bilo dobro da nadležni što pre prihvate razgovor kako bi došlo do racionalnog rešenja.
Predstavnik Udruženja paušalaca Mladen Milosavljević ukazao je da je problem širi od pitanja frilensera, pošto Srbija ima zastareo poreski sistem koji ometa ljude da uđu u poslovni odnos.
Kao što subvencioniše strane kompanije, država bi trebalo da subvencioniše deo poreza i doprinosa i za frilensere, posebno za one koji kao profesori jezika uspeju da zarade 300 evra mesečno, rekao je on.
Predstavnici Društva informatičara Srbije podržali su, kako su rekli, ugrožene kolege i načelno njihove zahteve. Oni su pozvali predstavnike vlade, a pre svih Ministarstvo finansija da se uključi u razgovore.
Na vebinaru je bilo i frilensera "sa dužim stažom" koji su izneli svoje viđenje situacije.
- Stari sam frilenser, stari borac, na svoju ruku sam došao i do guvernera. Moje pitanje je šta se to desilo sa nama da bi se posle 20 godina javio ovaj problem. Pre 10 godina sam u Poreskoj pitao šta sa ovim. Pitam i sada, sva udruženja i organizacije, gde su svi bili do sada - pitao je Neša koji je na taj način ukazao da je nezadovoljan činjenicom da se "odjednom problem pojavio u javnosti", iako su mnogi ranije ukazivali na isti. On je dodao i da bi iskoristio priliku i da ukaže da su potrebne određene socijalne karte, kako bi se pomoglo najugroženijima.
Protest frilensera je sutra u 15h.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je juče da frilenseri mogu da prete „rušenjem institucija i sajtova“ ali da će porez morati da plate.
- Ima prostora da se razgovara o tome od kada da se plaća porez a ne o tome da li će da se plati porez. Možete da upadate u skupštinu, da rušite institucije i sajtove, nema problema ali za to sledi krivična odgovornost. Da ne platite porez, to ne može, porez ima da se plati - rekao je predsednik
(Telegraf Biznis)