Tramp se okušao u politici, Mask šalje ljude u svemir, Gejts leči svet, a šta će raditi Bezos?
Milijarderi pronalaze nove strasti kojima se posvećuju
Džef Bezos, do nedavno prvi čovek Amazona, samo je poslednji u nizu poslovnih ljudi sa liste najbogatijih koji je odlučio da se pomeri od svakodnevnih obaveza oko vođenja kompanije i da se posveti nekim drugim stvarima.
Pre njega isto to su učinili mnogi drugi i posvetili se stvarima koje su u međuvremenu prepoznali kao svoje strasti.
Tako je Bil Gejts odlučio da izleči svet, njegov poslovni partner Pol Alen kupovao je sportske klubove, Ted Tarner je jedrio, adonald Tramp se otisnuo u političke vode. A šta planira Džef Bezos, najbogatiji čovek na svetu? Upuéni kažu da planira da spasi planetu.
Odmaknuvši se od svakodnevnih radnih obaveza, Bezos je odlučio da sledi stope ostalih biznismena koji su se privremeno, a neki i trajno, udaljili od vođenja poslova koji su ih obogatili.
Bezos je u utorak objavio da napušta mesto izvršnog direktora maloprodajnog diva koji je pokrenuo pre 27 godina. Njegov plan je da ostane izvršni predsednik Amazona, ali da više vremena posveti "strastima" vezanim za sopstvenu svemirsku kompaniju "Blue Origin" i "Bezos Earth", kojoj je prošle godine donirao 10 milijardi dolara, piše portal Lider media.
Gejts i Alen osnovali su Microsoft 1975. godine i pretvorili ga u vodeću svetsku kompaniju za računarski softver. Gejts je 2000. godine napustio mesto izvršnog direktora i sa suprugom osnovao fondaciju koja je posvećena brizi o globalnom zdravlju. Gejts je dao ostavku na mesto predsednika Microsofta 2014. godine, a upravni odbor je napustio u martu prošle godine.
Alen je otišao je iz Microsofta 1983. godine kada se prvi put suočio s rakom od kog je i preminuo, ali je u upravnom odboru ostao do 2000. godine. Nakon što je napustio kompaniju, Alen je postao vlasnik sportskih timova; kupio je košarkaški klub Portland Trail Blazers te tim američkog fudbala Seattle Seahawks. Osim toga bio je i aktivni filantrop, donirajući milijarde dolara u vrijedne svrhe kao što su medicinska istraživanja.
Ted Tarner (82) očevu je oglašavajuću kompaniju pretvorio u posao vredan više milijardi dolara, pokrenuvši Cable News Network (CNN) i takođe kupujući klubove; bejzbol klub Atlanta Braves i košarkaški Atlanta Hawks. Ipak, jedrenje mu je bila najveća strast. Kao skiper jedrilice 'Courageous' osvojio je 1977. najprestižniju svetsku regatu America's Cup.
Mnogi milijarderi su zbog politike ostavili svoj posao, poput Donalda Trampa i Majkla Blumberga.
Tramp (74) je pobedio na predsedničkim izborima 2016. godine, dok je Blumberg, osnivač kompanije za pružanje finansijskih informacija, tri puta biran za njujorškog gradonačelnika i neuspešno se kandidovao za demokratsku nominaciju prošle godine.
Bezos, koji je 2000. osnovao svoju svemirsku kompanijuBlue Origin, nije jedini poduzetnik koji je proširio svoje vidike izvan Zemljine orbite.
Ričard Branson (70), osnivač Virgin grupe, takođe poseduje kompaniju za svemirske letove Virgin Galactic i želi svemirski turizam učiniti pristupačnim.
Međutim, kada je svemir u pitanju, Bezos i Barnson gledaju u leđa drugom najbogatijem na svetu Ilonu Masku, južnoafričko-američkom milijarderu.
Mask +je veliko bogatstvo stekao prodajom Pay Pal-a eBayu 2002. godine nakon čega je osnovao kompaniju za proizvodnju električnih automobila Tesla i solarnu elektranu SolarCity.
Godine 2002. pokrenuo kompaniju SpaceX koja je postala vodeća svetska privatna raketna kompanija. Šalje komercijalne satelite u svemir i isporučuje teret Međunarodnoj svemirskoj stanici. Prošle godine je postala i prva privatna kompanija koja je lansirala ljude u svemir.
(Telegraf Biznis)