Žene u Srbiji u boljem položaju od mnogih Evropljanki: Ministarke podigle prosek
Kada govorimo o zemljama regiona, a "merimo" rodnu ravnopravnost, Slovenija se nalazi na 41. mestu, Hrvatska na 45, dok je Crna Gora zauzela 48. poziciju
Ako je sudeći po novom izveštaju Svetskog ekonomskog foruma (eng. WEF) za 2021. godinu, Srbija se dobro kotirala na listi zemalja u kojima se tumači rodna ravnopravnost.
Naša država je zauzela 19. mesto među 156 zemalja, i zapravo, našla se među pet zemalja koje su ostvarile najveći progres u kontekstu rodne ravnopravnosti, u odnosu na 2020. godinu.
Zemlje koje su takođe smanjile rodne razlike u poslednje vreme, i to za 4,4 procentna poena ili više, jesu Litvanija, Timor-Leste, Togo i Ujedinjeni Arapski Emirati. Analiza WEF-a pokazuje da su žene u Srbiji, recimo, u boljem položaju od onih u Danskoj ili Holandiji.
Zanimljivo je da su se na ovoj listi, ispod naše zemlje, našle Austrija, Kanada, Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD i već pomenute dve države. Takođe, WEF navodi da je Srbija jedna od šest zemalja (SAD, Belgija, Mozambik, Liban, Litvanija) u kojima se procenat žena - ministarki povećao u odnosu na 2019, sa 19% na 43,5%.
Kada govorimo o zemljama regiona, a "merimo" rodnu ravnopravnost, Slovenija se nalazi na 41. mestu, Hrvatska na 45, Crna Gora je zauzela 48. poziciju, a slede Severna Makedonija i BiH, koje se nalaze na 73, odnosno 76. mestu.
Aktuelni izveštaj Svetskog ekonomskog foruma dodatno je potvrdio ustaljeno mišljenje da je razlika među polovima najmanje primetna na severu Evrope, u zemljama kao što su Finska i Norveška, zatim na Islandu, ali i Novom Zelandu.
Ako se pitate koje mesto je zauzela najjača ekonomska sila sveta - SAD, odgovor je 30. WEF je ustanovio i da žene "kaskaju" za muškarcima čak 136 godina kada je reč o jednakosti. Procena je i da će biti potrebno više od dva i po veka (268 godina), kako bi se premostio ekonomski jaz među ženama i muškarcima.
(Telegraf Biznis)