Kako najimućniji "zaobilaze" porez? Plaćaju po manjoj stopi nego prosečni građanin
Istraživanje nevladine organizacije "ProPublica" pokazalo je da su neki od najbogatijih Amerikanaca, kao što su Džef Bezos, Majkl Blumberg, Voren Bafet, Ilon Mask ili Džordž Soros, platili vrlo malo poreza na bogatstvo
Prema aktuelnim informacijama, o kojima je nedavno pisao i CNBC, u Sjedinjenim Američkim Državama 400 najbogatijih porodica plaćalo je porez po manjoj stopi nego prosečni poreski obveznici.
U izveštaju Bele kuće je istaknuto da su ove porodice od 2010. do 2018. godine plaćale porez po stopi od 8,2 odsto. One, inače, čine 0,0002 procenta od ukupnog broja poreskih obveznika u SAD.
Navodi se i da su tokom navedenog perioda, američke najimućnije porodice uplatile 1,8 biliona dolara poreza, što je manje u odnosu na to koliko su uplatili ostali Amerikanci
Prosečni građanin je 2018. godine plaćao porez po stopi od 13,3 odsto na svoj prihod.
Izveštaj je objavljen nakon što su demokrate tražile da se bogati i korporacije više oporezuju, kako bi se osigurala finansijska sredstva od 3,5 biliona dolara, potrebna za poboljšanje javnih usluga i infrastrukture – školstvo, zdravstvenu zaštitu, plaćeno odsustvo sa posla i borbu protiv klimatskih promena.
Republikanci se, podsećamo, protive ovom predlogu.
Ranije istraživanje nevladine organizacije "ProPublica" pokazalo je da su neki od najbogatijih Amerikanaca, kao što su Džef Bezos, Majkl Blumberg, Voren Bafet, Ilon Mask ili Džordž Soros, platili vrlo malo poreza na bogatstvo. Kako se dalje ističe, to je direktna posledica postojećih poreskih pravila.
Većina Amerikanaca su radnici sa niskim ili osrednjim platama i plaćaju porez na ono što zarade putem plata, dok sa druge strane, najbogatiji Amerikanci prihode ostvaruju investicijama - koje se manje oporezuju od plata, ako se ostvaruju u kontinuitetu dužem od godinu dana.
(Telegraf Biznis)