Tržište nekretnina u ovoj zemlji divlja: Kupce privlače cene, sunce i poreske olakšice
Van svojih matičnih zemlja, građani Velike Britanije i Amerike traže utočište upravo u Italiji
Kuće u italijanskim gradovima i na selu oduvek su bile privlačne za strane kupce, a sada pandemija povećava potražnju dobrostojećih Amerikanaca i Britanaca.
Naime, mnogo puta smo pisali o tzv. kućama za 1 evro, za kojima i dalje vlada veliko interesovanje, iako ponuda dolazi sa određenim "zahtevima", odnosno uslovima za kupce.
Otkud toliko Amerikanaca i Britanaca? To je zato što su im niz poreskih olakšica, relativno niske cene i potencijal za rad na daljinu podstakli želju za preseljenjem u ovu magičnu državu.
- Došlo je do dramatične promene u potražnji - rekao je agent Bil Tomson, sa tržišta nekretnina u Italiji. Njegova grupa "Knight Frank" zabeležila je najveći porast interesovanja Britanaca i Amerikanaca u poslednje vreme. S poslovne strane, kaže, smeši im se najbolja godina u protekloj deceniji.
Recimo, Endi Isikof (52) je sa suprugom kupio dvosoban stan u Rimu tokom pandemije, a da ga, pritom, prvo nije ni video uživo. Putovanja su tada bila ograničena, ali ga je privukla niska cena. Otac dvoje dece je zaključio da može da uživa u Italiji.
- Mislim da će se to pokazati kao dobra investicija - rekao je i dodao da korene vuče upravo iz Italije.
Van svojih matičnih zemlja, građani VB i Amerike traže utočište upravo u Italiji, ona im je sada drugi dom, prema istraživanju "Knight Frank"-a iz septembra 2021. godine. Relativno niže cene u vreme kada svetska tržišta nekretnina cvetaju, pomažu Italiji da pobedi Francusku i Španiju u ovom "takmičenju".
- Ljudi generalno traže osunčana, prelepa mesta širom Evrope. I u Italiji dobijaju veoma niske cene - rekla je analitičarka za nekretnine "Savills"-a, Jelena Cvjetković. Prosečna cena nekretnine u okolini Rietija, grada pored Rima, u septembru je bila 96.000 evra, pokazuju podaci kojima raspolaže "Idealista".
U Paviji, kod Milana, cena je 123.000 evra. Poređenja radi, u Santaremu, u blizini Lisabona (Portugal), kuća u proseku košta 147.000 evra. U španskoj Gvadalahari blizu Madrida, cena je 147.300 evra. "Savills" i "Sotheby's" su primetili da su prodali više nekretnina u prvih osam meseci 2021. u Italiji nego tokom cele 2019. godine, pri čemu su Britanci i Amerikanci njihovi glavni klijenti.
"Sotheby's" prodaja je porasla za 74% u prvih osam meseci ove godine u poređenju sa istim periodom 2019. "Knight Frank" je zabeležio rast od 19% vezan za kuće prodate u periodu od aprila 2020. do marta 2021, a u odnosu na isti period pre dve godine, i 108% veći napredak nego u istom periodu prošle godine.
(Telegraf Biznis)