Doručak u Turskoj najbolje govori koliko je inflacija uzela maha: I đevrek "na udaru"

Lira je pala ne veoma nizak nivo prema dolaru

Foto: Freepik

Poslednjih nedelja intenzivno se prati stanje turske lire, a vesti nisu dobre. Naime, ta valuta je, prema aktuelnim informacijama, pala na 17 lira prema američkom dolaru, što je dovelo do obustavljanja trgovanja na berzi u Istanbulu.

Sunovrat i rapidnu inflaciju svakako osećaju i građani, svakodnevni potrošači. Tokom prethodne godine, inflacija je porasla iznad 21%, a to se odrazilo i na čuveni turski đevrek (simit).

Kako prenosi BBC, Turcima je sve teže da planiraju troškove i organizuju budžet, a "ako želite da shvatite realno stanje u zemlji, dovoljno je da svratite do jednog od kioska gde se prodaje đevrek".

Ovo pecivo je, inače, nezaobilazni doručak u Turskoj i često se kombinuje sa sirom. Najčešće ga putu putnici, na potezu do trajekta ili voza, a njegova cena je zbog inflacije skočila čak 40 odsto, i to samo poslednjeg meseca.

- Naravno da inflacija pogađa naše potrošače. Nekad smo imali 100% prodaju, a sada smo na nivou od 40-50 procenata. Uobičajeno prodamo 500 đevreka dnevno, a sada 200 - kaže jedan od prodavaca.

Cena đevreka je skočila sa 2,5 na 3,5 lire u prethodnom mesecu, što je prevedeno u srpski dinar - oko 22 dinara (pređašnja cena je oko 15  dinara).

Foto: Shutterstock

Turski predsednik Tajip Erdogan je podigao minimalac za 50 odsto, na 4.250 lira ili 275 dolara mesečno. Ali, dodaje BBC, to nije dovoljno za firme i domaćinstva. Ekonomisti očekuju da inflacija dostigne 30% naredne godine.

Video: Imate li za hleb: Ova vekna košta 1.380 evra i najskuplja je na svetu

(Telegraf Biznis)