Da li i šta nam cena belog hleba govori o standardu u regionu: Gde je vekna najjeftinija?

Do poskupljenja je došlo širom sveta, mada su u nekim zemljama uporedo s rastom inflacije - rasle i plate. Takav je, recimo, slučaj sa SAD

Foto: Freepik

U 2021. je došlo do rasta inflacije, pa samim tim i do značajnih poskupljenja, pre svega - hrane.

U regionu su, po troškovima života, najskuplje Hrvatska i Slovenija, ali te zemlje svakako beleže i više prosečne zarade, u odnosu na Srbiju, BiH, Severnu Makedoniju. Ono što je zanimljivo jeste da je Hrvatska skuplja od Mađarska.

Stanovnici Međimurske županije i dela Slavonije neretko odlaze upravo u tu zemlju u kupovinu, piše Index.hr. Ipak, Slavonci koji žive u blizini granice s BiH, najčešće odlaze tamo s obzirom na to da je hrana znatno povoljnija u odnosu na Hrvatsku.

Hrvatski portal se ovom prilikom vodio podacima sa poznatog sajta Numbeo, koji inače upoređuje troškove života u svim gradovima i zemljama.

Konstatuje se i da je hleb duplo jeftiniji u Srbiji, u poređenju s Hrvatskom, te da je piletina u našem komšiluku skuplja 1,60 evra po kilogramu, naspram cena u Mađarskoj. U poređenju sa našom zemljom i BiH, cena je viša za 1,86 do 1,99 evra/kg.

Prema podacima, 500 grama belog hleba u Hrvatskoj košta 0,92 evra, u BiH 0,73 evra, a u Srbiji - 0,47 evra. Podsećamo, u Crnoj Gori je odnedavno, tačnije od 10. januara, došlo do poskupljenja upravo ovog proizvoda: vekna je koštala 0,50 evra, a sada neće prelaziti 0,65 evra.

Kada je reč o mleku, u Hrvatskoj je skuplje nego u Srbiji, dok BiH od sve tri države ima najnižu cenu. I pirinač je znatno skuplji, kao i jaja i domaći sir. Primera radi, kilogram u Hrvatskoj ima cenu od 7,5 evra, dok je prosek u Srbiji - 4,8 evra, a u BiH - 5,85 evra.

Najskuplja za život u regionu je Slovenija, dok je Beograd 20 posto jeftiniji od Zagreba. Zakup stambenog prostora je, prema podacima, 19,62% niži nego u hrvatskoj prestonici.

Video: Imate li za hleb: Ova vekna košta 1.380 evra i najskuplja je na svetu

(Telegraf Biznis)