Novi Sad u komunalnu infrastrukturu ulaže milione, a srpsku Atinu tek očekuje realizacija još dva projekta
Govoreći o ključnim projektima posebno ističe izgradnju manjh prečistača otpadnih voda
Izgradnja i rekonstrukcija vodovodnih i kanalizacionih mreža, radovi na sanaciji sistema i njegovog unapređenja konstantni su projekti kojima se utiče na kvalitet života Novosađana, a srpsku Atinu očekuje i realizacija kapitalnih radova koji će zaštitu životne sredine podići na najviši nivo.
Članica Gradskog veća Novog Sada za ekologiju Mira Radenović ocenjuje da se u poslednjih deset godina dosta toga uradilo na poboljšanju komunalne infrastrukture širom grada, kao i da su pokrenuti projekti od vitalnog značaja za sve građane.
– Izgradnja kanalizacione mreže, izgradnja i rekonstrukcija toplovodne mreže spadaju u veoma važne projekte koji prolaze neopaženo kod stanovništva, ali zaista predstavljaju unapređenje životnog standarda, pre svega stanovnika prigradskih naselja na teritoriji Grada, kaže Radenović.
RADOVI KOJI MENJAJU SRBIJU – O ZNAČAJU GOVORI I CENA
Govoreći o ključnim projektima posebno ističe izgradnju manjh prečistača otpadnih voda.
-Ovakvi projekti su izuzetno važni za zaštitu životne sredine u naseljima, a ono što nam predstoji jesu izgradnja regionalnog centra za upravljanje otpadom – sistem upravljanja otpadom po svim ekološkim standardima koje propisuju EU direktive, kao i izgradnja centralnog prečistaca za preradu otpadnih voda za Grad Novi Sad. Realizacijom ova dva projekta zaštitu životne sredine podići ćemo na najviši nivo. A koliko su to ozbiljni poduhvati govori nam vrednost ovih projekata koja ukupno iznosi preko 150 miliona evra, kaže Radenović.
OČUVANJE IZVORIŠTA PRIORITET
Kada je reč o vodovodnoj mreži, projekti vezani za izvorišta Grada Novog Sada imaju za cilj prvenstveno očuvanje kapaciteta postojećih vodozahvata i izvorišta, kao i definisanje neophodnog obima radova za potrebe povećanja kapaciteta izvorišta.
Za potrebe vodosnabdevanja Grada Novog Sada i okolnih naselja neophodno je u svakom momentu obezbediti oko 1.500 l/s sirovih podzemnih voda deklarisanog kvaliteta. Da bi se obezbedila ova količina podzemnih voda na teritoriji Grada u priobalju reke Dunav formirana su tri odvojena izvorišta, a od velikog značaja je i realizacija projekata koji unapređuju komunalnu infrastrukturu.
Izvođenje radova na rekonstrukciji vodovodne mreže na Podbari čija je ukupna vrednost projekta 120.000.000,00 dinara.Izvođenje radova na izgradnji kanalizacione mreže na putu Šajkaškog odreda, sa nabavkom i ugradnjom materijala, ukupna vrednost projekta 125.000.000,00 dinaraPovezivanje kanalizacionog sistema naselja Kać i Budisava na NGC-1 i dalje do budućeg prečistača PPOV na lokaciji Rokov potok.Izvođenje radova na rekonstrukciji vodovodne mreže i izvorišta (privremeno i konačno rešenje) u naselju Begeč (vodosnabdevanje naselja Begeč, knjiga 1, 2 i 3), sa nabavkom i ugradnjom materijala, ukupna vrednost projekta 200.000.000,00 dinara.
Rekonstrukcija vodovodne mreže u naselju Begeč obuhvata 13.660 m vodovodne mreže. Projektom bi se rekonstruisala kompletna vodovodna mreža u naselju Begeč.Izvođenje radova na sanaciji bunara BHD 4 na izvorištu “Ratno ostrvo”, utiskivanjem novih drenova, sa nabavkom i ugradnjom materijala. Ukupna vrednost projekta 85.000.000,00 dinara.Utiskivanjem novih drenova na postojećim BHD bunarima “Felman” metodom (koja je daleko kvalitetnija od ranije korišćene “Renny” metode) dobija se izdašnost bunara od oko 80 do 100 l/s, koja je trenutno smanjena na 50 l/s zbog propadanja postojećih drenova i njihovog urušavanja. Ovom metodom se koristi prohromski čelik, što značajno produžava vek trajanja bunara. Realizacijom navedene aktivnosti, kao i izvođenjem sanacija na ostalim bunarima na izvorištu “Ratno ostrvo”, značajno bi se povećao kapacitet izvorišta, i sa korišćenjem već postojeće infrastrukture ovih vodozahvata, produžio bi se vek trajanja bunara i bitno olakšalo njihovo održavanje.
APLIKACIJA ,,MOJ GRAD“ STALNA VEZA SA GRAĐANIMA I ZA KOMUNALNE PROBLEME I PREDLOGE
Novi Sad je jedinstven po platformi ,,Moj grad“ koja omogućuje konstantnu komunikaciju gradske uprave i građana, kao i priliku svim Novosađanima da učestvuju u predlozima kako bi njihov grad postao još lepše mesto za život.
-Nova platforma koju je pokrenuo grad Novi Sad omogućava svim građanima Novog Sada da ukažu na probleme, ali i da daju sugestije šta bi Grad mogao da poboljša u svom radu u okviru posebnih oblasti. Svakako da ni komunalna oblast nije isključena iz ove aplikacije i uvek je dobro da građani iznesu svoje viđenje, kaže Radenović.
(Telegraf Biznis/NS uživo)