Rio Tinto prekida veze s Rusijom, akcije mu potonule: Prva velika rudarska kompanija koja se povlači
Do sada nije bilo sankcija iz rudarske industrije
Rio Tinto je postao prva velika rudarska kompanija koja je prekinula veze sa ruskim preduzećima, a japanski Soni i Nintendo obustavili su isporuke konzola za video igrice, pridruživsi se globalnom egzodusu stranih korporacija iz Rusije zbog njenog napada na Ukrajinu.ž
"Rio Tinto je u procesu raskida svih komercijalnih odnosa koje ima sa bilo kojim ruskim biznisom", rekao je portparol kompanije.
Rojters podvlači da nije najjasnije koliki je tačno obim posla Rio Tinta u Rusiji.
Rudar poseduje 80% udela u KAL u zajedničkom preduzeću sa ruskim Rusalom, drugim najvećim svetskim proizvođačem aluminijuma.
Rusal je kupio svojih 20% udela u drugoj po veličini rafineriji za preradu glinice u Australiji, hemijskog jedinjenja koje sadrži aluminijum.
Posle ovih vesti, akcije Rio Tinta pale su za čak 8,3% na australijskoj berzi.
Japanski dobavljač građevinskih mašina Hitači saopštio je da će zaustaviti izvoz i obustaviti većinu operacija u Rusiji, osim onih vezanih za vitalne elektroenergetske objekte, nakon što su slične odluke donele američke industrijske kompanije Katerpilar, 3M Co, Dir i Hanivel, izveštava Rojters.
Japanski list Nikei navodi da je Hitači doneo odluku o obustavljanju poslova u Rusiji nakon zahteva ukrajinske vlade da to učini.
Soni, čiji je filmski studio već prekinuo projekcije filmova u Rusiji, prekinuo je isporuke igrica u tu zemlju, a rivalski Nintendo je saopštio da je odložio globalno lansiranje jedne igrice na temu ratne strategije.
Prehrambene kompanije Nestle, Mondelez, Prokter&Gembl i Unilever zaustavile su investicije u Rusiji, ali su objavile da će nastaviti da isporučuju prehrambene proizvode.
Koka-Kola i Mekdonalds su obustavili prodaju u Rusiji, kompanija Jum Brends, vlasnik lanca brze hrane KFC, zamrznuo je investicije, dok su hotelijeri Hilton i Hajat objavili da suspenduju razvojne projekte.
Japanski Šiseido je stopirao izvoz svojih kozmetičkih proizvoda iz Evrope u Rusiju, kao i oglačavanje i promocije.
Dok su neke kompanije kao što su Ford i Epl sudile ruski napad na Ukrajinu, druge, uključujući japanskog proizvođača automobila Tojotu, zauzele su neutralniji stav, navodeći logističke prepreke kao razlog za obustavu proizvodnje u Rusiji, navodi Rojters.
Opšrinije možete čitati i na stranicama Telegraf Biznisa.
(Telegraf Biznis)