Nestašica goriva im postaje gorući problem: Žetva pod znakom pitanja, a svet se oslanja na nju
Ukupne površine zasejane žitom će zbog borbi ovog proleća biti do 30 posto manje nego lani
Nakon što su završili prolećnu sezonu setve, ponekad noseći pancire i šlemove, ukrajinski ratari se suočavaju sa novim izazovom – nalaženjem dovoljno dizela za predstojeću žetvu.
Rat s Rusijom je zaustavio snabdevanje gorivom baš u vreme kada su poljoprivrednici pojačali poljske radove za prolećnu sezonu, usled čega su, od početka sukoba 24. februara, ostali bez oko 85% normalnih isporuka, kažu farmeri, distributeri goriva i analitičari, piše Rojters.
Ukupne površine zasejane žitom će zbog borbi ovog proleća biti do 30 posto manje nego lani, a prinosi bi takođe mogli da opadnu ako paori ne dobiju gorivo za odlazak na njive radi pravovremene primene agrotehničkih mera i obavljanja žetve.
Ukrajina je prošle sezone bila četvrti svetski izvoznik žitarica.
Pored isporuka pšenice i kukuruza Africi i Bliskom istoku, ukrajinsko žito učestvuje s jednom polovinom u nabavkama Svetskog programa UN za hranu za urgentnu pomoć. Pošto su ukrajinske crnomorske luke blokirane, transport useva je brzo postao globalno pitanje.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija, Antonio Gutereš, pokušava da posreduje kako bi se postigao dogovor za nastavak isporuka žitarica i smirila svetska tržišta hrane na kojima su cene distigle višegodišnje maksimume.
U prošloj poljoprivrednoj godini, do kraja juna 2021, Ukrajina je izvezla 45 miliona tona žitarica. Očekivalo se da će ta količina biti povećana na 65 miliona nakon rekordne žetve krajem prošle godine, ali je zbog rata oko 21 milion tona ostalo "zatočeno" u silosima širom teritorije koju kontroliše Kijev, dok se sezona 2021/22. bliži kraju sledećeg meseca, prenosi Tanjug.
Bezbednost je do sada, zbog borbi i granatiranja, bila najvažnije pitanje za farmere. Ipak, sa približavanjem naredne žetve - nestašica goriva postaje gorući problem.
- Ukrajinski ratari u prolećnoj sezoni potroše najveći deo dizela od ukupno oko 1,5 miliona tona koliko troše godišnje, što je više od 10 posto ukrajinske godišnje potražnje za gorivom - navodi Taras Panasiuk, komercijalni direktor operatera benzinskih stanica VOG.
Ukrajina se za nabavku goriva uglavnom oslanja na Rusiju, Belorusiju i uvoz iz drugih krajeva koji stiže morskim putem. Primera radi, 2021. je više od 60% dizela dolazilo iz Rusije i Belorusije, procenjuje ukrajinska konsultantska kompanija za naftne derivate A-95.
Sada je ova zemlja prinuđena da se upusti u skupe i komplikovane načine za dopremanje goriva kopnenim putem iz susednih država kao što su Poljska i Rumunija, ali nedostatak kapaciteta i birokratija usporavaju te napore, saopštilo je ukrajinsko udruženje za naftu i gas.
(Telegraf Biznis)