Kineski izvoz opao najviše u poslednje 3 godine: Potražnja za robom smanjena zbog visokih kamatnih stopa

Vreme čitanja: oko 1 min.

Kineski uvoz u junu je takođe opao, pao je za 6,8 odsto, što je bilo više nego što su očekivali ekonomisti

Foto-ilustracija: Shutterstock

Kineski izvoz je opao najviše u poslednje tri godine, jer više kamatne stope širom sveta smanjuju tražnju za kineskom robom. Kineski izvoz je u junu pao za 12,4 odsto u poređenju sa godinom ranije, pokazali su carinski podaci objavljeni u četvrtak.

Ipak, Kina je najveći svetski izvoznik i nakon pada izvoza od 7,5 odsto u maju, pokazuju brojke, ali i naglašavaju izazov za globalnu ekonomiju usred rastućih kamatnih stopa.

Kineski uvoz u junu je takođe opao, pao je za 6,8 odsto, što je bilo više nego što su očekivali ekonomisti.

Centralne banke u Severnoj Americi, Evropi i Aziji povećale su cenu zaduživanja kako bi stavili pod kontrolu troškove života nakon što je inflacija u mnogim zemljama dostigla najviši nivo od 1980-ih.

Kineska industrija se takođe suočava sa pritiskom pojačanih tenzija sa Sjedinjenim Državama, koje su pogodile kineski tehnološki sektor brojnim trgovinskim ograničenjima zbog navodnih nacionalnih rizika.

Lv Daliang, portparol Generalne uprave carina, rekao je da je na kinesku trgovinu uticao „slab globalni ekonomski oporavak, usporavanje globalne trgovine i investicija i rastući unilateralizam, protekcionizam i geopolitika“.

Peking je postavio cilj rasta od oko 5 odsto za ovu godinu usred teških ekonomskih uslova u zemlji i inostranstvu, piše Al Džazira.

Kineska ekonomija je zvanično porasla za 3 procenta 2022. godine, što je jedan od njenih najslabijih rezultata u decenijama, pošto je stroga politika te zemlje "nulte COVID" blokade i masovnog testiranja opterećivala potrošače i preduzeća.

(Telegraf Biznis)