Ako od sutra u ovom gradu blokirate tramvaj, platićete kaznu 3650 evra

Vreme čitanja: oko 1 min.

Prošle godine su im tramvaji bili blokirani 1.535 puta, dakle u proseku četiri puta dnevno

Foto: Mateja Beljan

Vozači koji se od 15. septembra drznu da parkiraju automobil tako da njime blokiraju javni prevoz u Beču suočiće se sa visokom kaznom. Naime, Beč je drastičnim povećanjem administrativne kazne odlučio da se bori sa vozačima koji ne vode računa o tome gde i kako ostavljaju svoje automobile, pa su taj iznos povećali na - 365 evra.

Zašto toliko, osim što je simbolična veza s brojem dana u godini, to je i cena godišnje karte za javni prevoz u Beču. I to ne mora biti konačan iznos, jer na administrativnu će se kaznu dodati troškovi intervencije vatrogasaca ili vučne službe, bude li to potrebno. Takođe, kompanija koja u Beču upravlja javnim gradskim prevozom može od nemarnog vozača potraživati naknadu i za druge troškove koje eventualno bude imala zbog zastoja.

U poređenju sa hrvatskih 30 evra - koliko po hrvatskom Zakonu o bezbednosti saobraćaja iznosi kazna za isti prekršaj, visoka im je bila i dosadašnja kazna od 128 evra.

Ipak, očigledno nije bila delotvorna jer su im prošle godine tramvaji bili blokirani 1.535 puta, dakle u proseku četiri puta dnevno. Problema sa nemarnim vozačima automobila imali su i autobusi, odnosno njihovi vozači i putnici, jer su vozači automobila prošle godine 787 puta parkirali na stajalište autobusa. U slučaju takvog zastoja, muku muče i vozači i putnici; zastoji znaju potrajati, a putnici zbog toga kasne na posao, u školu...

Pre ovog povećanja kazne Beč se protiv blokiranja javnog prevoza nepropisnim parkiranjem automobila borio edukacijom i blokiranjem mesta na koja su se vozači svojim automobilima mogli ugurati i tako prouzrokovati zastoj. Ipak, uvek ima onih koji malo teže uče, što bi ovom visokom kaznom trebalo biti rešeno.

(Telegraf Biznis)