Ovo ostrvo vole i bogatiji Srbi, a lokalci se žale: Spavaju po kolima i šatorima jer zakup ide do 1.500 evra
Jednokrevetna soba košta između 700 i 1.000 evra mesečno, dok skroman stan košta oko 1.500 evra, priča jedna meštanka
"Ovakav život je alternativa, manje je komforno, ali mi omogućava da ostanem da živim na ostrvu", poručuje Cezar Nebrera koji već tri godine živi u svom automobilu na Ibici.
I dok je ovo ostrvo jedna od omiljenih destinacija za turiste ,,sa dubljim džepom", pa tako i bogatije Srbe, većina lokalnog stanovništva ne može da priušti sebi krov nad glavom.
Kako Cezar dodaje, život u stanu je postao skoro pa nemoguć zbog cena najma. Prošle godine, IGC, predstavničko telo policijskih snaga civilne garde, saopštilo je da "troje ili četvoro" njegovih službenika živi u vozilima na ostrvu.
Ostali meštani su pribegli životu u šatorima, ili u osnovnom, zajedničkom smeštaju.
- Mnogi ljudi završavaju u prilično bednim uslovima, a mi počinjemo da viđamo sirotinjske četvrti širom ostrva - poručuje Daniel Granda, portparol Unije stanara Ibice i Formentere.
- Bez mogućnosti da nađemo smeštaj koji nam omogućava da normalno živimo, mi koji živimo na ostrvu imamo osećaj da smo gurnuti sa njega - dodaje.
Izabel Marija Perez, koja je tražila pristupačan smeštaj na ostrvu, kaže da jednokrevetna soba košta između 700 i 1.000 evra mesečno, dok skroman stan košta oko 1.500 evra piše Bi-Bi-Si.
Sa populacijom od samo 160.000 ljudi, Ibica je prošle godine primila blizu četiri miliona turista, što je novi rekord, a 84 odsto njene ekonomske aktivnosti povezano je sa turizmom, navodi lokalna vlada. Dok njeni hoteli, restorani i klubovi obezbeđuju obilje zaposlenja, veliki deo njegovog smeštaja je dostupan samo po kratkoročnim turističkim cenama, a lokalni radnici se plaćaju van tržišta.
Lokalne vlasti uglavnom pripisuju stambeni problem vlasnicima kuća u stambenim oblastima Ibice koji krše zakon nudeći svoju imovinu za kratkoročni zakup, dok lokalni zakoni navode da moraju da iznajmljuju najmanje šest meseci u isto vreme. Lokalna vlada kaže da je od 2019. godine izrekla kazne od oko 4 miliona evra u vezi sa nelegalnim aktivnostima u sektoru turizma.
(Telegraf Biznis)