Veliki uspeh srpske avijacije: Kompanija Prince Aviation izložila revolucionarni projekat u avio-industriji
- Očekujemo dolazak velikog broja poslovnih aviona iz celog sveta u Beograd na implementaciju ovog sistema - poručuje Jevrosimović
Srpska vazduhoplovna kompanija "Prince Aviation" ostvarila je ogroman uspeh na Sajmu poslovne avijacije u Ženevi (EBACE 2024) i napravila iskorak koji menja pravila igre u poslovnom letenju. Oni su na ovom prestižnom skupu predstavili najnoviju strukturnu modifikaciju koju su obavili na letelici Cesni 525 „Citation Jet“ i izazvali veliku pažnju prisutnih posetilaca i medija.
U svetu gde je povezanost imperativ, "Prince" je omogućio bežično (WiFi) povezivanje putnicima poslovnih aviona na način na koji to niko dosad nije učinio i pomerio paradigmu poslovnog letenja na viši nivo.
Naime, ova srpska kompanija je prva u svetu u poslovni avion ove veličine ugradila hardverski sistem baziran na Iridium sazvežđu komercijalnih satelita koji se zove Certus 700 i kog proizvodi kompanija "Collins Aerospace", dok je kompanija QCM pružila inženjersku podršku. Revolucionarna ideja koja se rodila na prošlogodišnjem Sajmu ostvarena je za samo godinu dana, i ostvareno je ono što je svima ostalima i dalje samo želja, dok je Beograd postavljen u centar mape poslovnih avio-kompanija iz celog sveta.
- Ovaj poduhvat je osvetlao obraz srpskoj avijaciji. Prvi smo u svetu uspeli da povežemo poslovni avion sa Iridijum satelitima koji obitavaju u niskim orbitama, što znači mnogo brži i jeftiniji internet. Cena interneta je sada 10 puta manja nego što je to bio slučaj dosad - kaže suvlasnik kompanije "Prince Aviation" Veselin Jevrosimović za Telegraf Biznis.
Inače, i EASA (European Union Aviation Safety Agency) i FAA (Federal Aviation Administration) su sertifikovali ovaj projekat, tako da je avion sa ovom vrstom interneta već u saobraćaju.
- Tim inženjera kompanije Prince Aviation je uspeo da sprovede izuzetan i vrlo zahtevan projekat. Koliko god nekima delovalo drugačije, to je veoma komplikovan proces, i ovo je samo nama pošlo za rukom - prvi na svetu imamo avion ove vrste koji je uspostavio komunikaciju sa Iridijum satelitom, što je do sada bila samo hipotetička pretpostavka, koju smo danas pretvorili u stvarnost. Ovde smo prava atrakcija na Sajmu, najveća je gužva oko našeg aviona - kaže Jevrosimović, i naglašava da ovo znači mnogo za domaću avio industriju.
Zanimanje svetske javnosti za ovaj proizvod srpske kompanije je ogromno, i veliki broj novinara je svakog dana bio kod našeg aviona. Čak je i čuveni Stiv Varsano, koji ima najpopularniju emisiju o avijaciji, bio oduševljen, i napravio je svoju emisiju o srpskom projektu.
- Očekujemo dolazak velikog broja poslovnih aviona iz celog sveta u Beograd na implementaciju ovog sistema. Mi smo samo prvog dana na sajmu potpisali 10 ugovora - poručuje Jevrosimović.
Kad je reč o proizvodu koji je predstavljen na Sajmu, suvlasnik "Prince"-a kaže da je reč o pravoj revoluciji na tržištu:
- S obzirom na to da je vreme dragoceno i internet u avionu se do sada smatrao luksuzom, i s obzirom na to da je internet do sad bio enormno skup, ovo što smo mi danas uradili je bukvalno game-changer u avio-industriji, što znači da će cena interneta u avionima biti 10 puta manja nego što je do sada bila... Ovo se neće dopasti mnogim satelitskim kompanijama koje su do sada pružale uslugu, ali od danas pa nadalje internet se neće više smatrati luksuzom u avionu - kaže Jevrosimović.
Srpska kompanija je u primeni ovog sistema krenula od svoje Cessne, ali najavljuju da je logično, s obzirom na to da poseduju znanje i ekspertizu, da će se širiti i na druge tipove aviona.
- Sa satelitskom kompanijom Iridium smo ovaj posao dogovorili prošle godine. Naš tehnički tim je procenio da to možemo da izvedemo. S druge strane, mi smo verovali u znanje naših inženjera i avio-stručnjaka. Sa ovim projektom smo dokazali da smo posebni i drugačiji - naglašava Jevrosimović.
Prince Aviation je, inače, veoma priznata i renomirana avio-kompanija na globalnom nivou. Ona uspešno i kvalitetno posluje već decenijama, i mnogo je poznatija na međunarodnom planu nego domaćoj javnosti.
- U kompaniji radi 60 pilota, imamo više od 150 stručno obučenih inženjera u servisnom departmanu, a Prince je sertifikovan za tehničku podršku velikim svetskim kompanijama kao što su Cessna, Falcon, Collins, Garmin... Već više od deceniju mnoga poznata imena i avio-kuće dolaze i servisiraju svoje avione u Princovim hangarima. Kada dođete ovde na sajam ili bilo gde drugo, svi znaju za našu kompaniju - kaže Jevrosimović.
Dobra strana ove revolucionarne internet veze je da dobro radi i u lošim vremenskim uslovima, pošto satelit levitira u orbiti na samo 25-26 kilometara od Zemlje. Signal je mnogo jači nego u slučaju drugih satelita, što znači i manju antenu na samom avionu. Kad je reč o korisničkom aspektu, prednosti su jasne, ali veliki značaj ovo rešenje ima i za praćenje i nadzor aviona.
Veselin Jevrosimović je ponosan i na sinergiju znanja koja je bila potrebna da se ostvari jedan ovakav projekat.
- Moj interes je da ulažem u visokotehnološke kompanije, a Prince Aviation nije samo avio-kompanija, nego je i visokotehnološka kompanija koja u svom poslovanju primenjuje sve najsavremenije tehnologije. S druge strane, ja sam i vlasnik kompanije Comtrade, koja ima više hiljada softverskih inžinjera, tako da mogu da kažem slobodno da imamo kritičnu masu znanja koja može da odgovori svim tehnološkim izazovima, kako na zemlji, od razvoja softvera, tako i u vazduhu, to jest u avio-industriji, preko kompanije Prince aviation.
Kompanija Prince Aviation je specijalizovana za poslovnu avijaciju, i funkcioniše u tri segmenta. "Prince" pruža usluge charter-a u poslovnoj avijaciji, što je prvi segment poslovanja, i ima flotu koja u ovom trenutku broji oko desetak aviona.
Kako ističe suvlasnik Prince-a, ova kompanija je veoma jaka u servisu i supportu, što je i najjači deo Prince avijacije, i u ovom sektoru je angažovano 150 visokostručnih avio-inženjera. Imaju ugovore sa Cesnom i Falconom, a u "Prince"-ove hangare maltene iz celog sveta dovoze poslovne avione na servis.
- Najskuplja stvar u avionu je motor. Motori na avionu učestvuju sa 70 odsto cene same letelice. Ime broj jedan u motorima je kompanija Pratt and Whitney, od čije strane je Prince Aviation autorizovan servisni centar. Oko 80 odsto poslovnih aviona ima te motore. Do pre dve godine ovi motori morali su da se voze u Englesku na servis, ali od pre dve godine, kad je Prince dobio ugovor, ta servisna usluga se obavlja u Beogradu - ponosan je Jevrosimović na drugi segment poslovanja kompanije.
Treći segment poslovanja kompanije Prince Aviation je edukacija. Kompanija poseduje svoju Letačku akademiju za profesionalnu obuku pilota, i ovaj sistem funkcioniše perfektno, te svake godine dobijamo odlično obučene nove pilote.
(Telegraf Biznis)