Srpski vozači ovo rade svaki dan, ali ako u Hrvatskoj naprave isto biće drakonski kažnjeni

Vreme čitanja: oko 1 min.

Svrha policije na određenom mestu jeste da reguliše saobraćaj, odnosno brzinu kojom se automobili kreću. Jasno je da će ablendovanjem vozila automatski usporiti, što je samo bonus za stanje na putevima

Foto: Telegraf.rs, Freepik/jannoon028, Shutterstock

Blicanje farovima poznato i kao ablendovanje, često se koristi u saobraćaju. Njačešće u situaciji kao dobro delo u saobraćaju, gde vozač upozoravaju jedni druge da je policija u blizini. Ipak, da li je to kažnjivo?

Blicanje nekim situacijama apsolutno jeste, a zavisi od države. Na primer, u Hrvatskoj blicanje farovima može vas koštati i do 260 evra, nezavisno od razloga, jer se smatra da se tako ugrožava bezbednost ljudi.

Ipak, u Srbiji je situacija drugačija. Blicanje farovima kojim se najčešće upozoravaju drugi vozači da uspore jer ih "iza ćoška" čeka iznenađenje u vidu saobraćajne policije nije kažnjivo.

- Ablendovanje radi obaveštavanja o prisustvu policije nije kažnjivo zakonima Republike Srbije - rekao nam je Damir Okanović, direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Kako ablendovanje može biti i korisno?

Svrha policije na određenom mestu jeste da reguliše saobraćaj, odnosno brzinu kojom se automobili kreću. Jasno je da će ablendovanjem vozila automatski usporiti, što je samo bonus za stanje na putevima.

(Telegraf Biznis)