Skupština Srbije usvojila set zakona o zaduživanju i izmene Zakona o platnim uslugama

T. U.
Vreme čitanja: oko 5 min.

Usvojeni su i Zakon o zaduživanju Republike Srbije kod UniCredit bank i OTP banke Srbija

Foto: Tanjug/Nemanja Jovanović

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su, na današnjoj sednici, više zakona kojima se omogućuje zaduživanje za infrastrukturne projekte i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o platnim uslugama.

Od zakona koji omogućavaju zaduživanje najznačajniji je Zakon o zaduživanju Republike Srbije kod Banke Poštanska štedionica za potrebe finansiranja Projekta Izgradnje urbane infrastrukture i Nacionalnog stadiona sa pristupnim saobraćajnicama, koji je podnela Vlada, u iznosu od 42 milijarde dinara.

Usvojeni su i Zakon o zaduživanju Republike Srbije kod UniCredit bank Srbija a.d. Beograd za potrebe finansiranja Projekta Ruma - Šabac - Loznica, koji je podnela Vlada, u iznosu od 11,7 milijardi dinara, a za taj projekat usvojen je i Zakon o zaduživanju Republike Srbije kod Banca Intesa AD Beograd, koji je podnela Vlada, u iznosu od 15 milijardi dinara

Usvojen je i Zakon o zaduživanju Republike Srbije kod OTP banke Srbija a.d. Novi Sad za potrebe finansiranja Projekta izgradnje obilaznice oko Kragujevca, koji je podnela Vlada, u iznosu od 12 milijardi dinara.

Pored tih, usvojen je i Zakon o potvrđivanju Ugovora o zajmu uz finansijski protokol potpisan 21. septembra 2023. godine, između Vlade Republike Srbije i Vlade Francuske Republike, između Republike Srbije koju zastupa Vlada Republike Srbije postupajući preko Ministarstva finansija kao Zajmoprimac i BPIFRANCE ASSURANCE EXPORT koji postupa u ime i za račun Vlade Francuske Republike.

Skupsstina je usvojila i Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Savezne Republike Nemačke o Nemačkoj školi u Beogradu.

Usvojen je Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Demokratske Republike Sao Tome i Prinsipe.

Usvojen je Zakon o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti odbrane između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Gabon.

Takođe usvoje je Zakon o potvrđivanju Protokola za unapređenje Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine.

Usvojen je i Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Kube o ukidanju viza za nosioce diplomatskih, službenih i servisnih pasoša.

Usvojen je i Zakon o potvrđivanju Izmene i dopune br. 1 Ugovora o zajmu potpisanog između Fonda za razvoj Abu Dabija i Vlade Republike Srbije za finansiranje podrške budžetu Republike Srbije i Zakon o potvrđivanju Izmene i dopune br. 1 Sporazuma o zajmu od strane i između Vlade Emirata Ujedinjenih Arapskih Emirata Fond za razvoj Abu Dabi (Zajmodavac) i Vlade Republike Srbije (Zajmoprimac) u vezi sa zajmom u iznosu od jedne milijarde američkih dolara.

Poslanici su usvojili i Zakon o potvrđivanju Ugovora o kreditnom aranžmanu u iznosu do 183.941.730,60 evra između Republike Srbije koju zastupa Vlada Republike Srbije postupajući preko Ministarstva finansija kao Zajmoprimca aranžiran od strane Bank of Čajna Limited, Luxembourg Branch kao Agenta i BANK OF CHINA LIMITED, LUXEMBOURG BRANCH kao Prvobitnog Zajmodavca.

Usvojen je i Zakon o potvrđivanju Sporazuma o zajmu između KfW, Frankfurt na Majni i Republike Srbije, kao i Zakon o potvrđivanju Sporazuma o zajmu između KfW, Frankfurt na Majni i Republike Srbije, koju zastupa Vlada Republike Srbije, delujući preko i putem Ministarstva finansija za projekat "Energetska efikasnost u objektima javne namene, faza III", u iznosu od 20 miliona evra.

Takođe, usvoje je Zakon o potvrđivanju Sporazuma o zajmu između KfW, Frankfurt na Majni i Republike Srbije koju zastupa Vlada Republike Srbije delujući preko i putem Ministarstva finansija za Program „Razvoj tržišta biomase u Republici Srbiji.

Zatim Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Kazahstan o vojnotehničkoj saradnji.

Usvojen je i Zakon o potvrđivanju Garancije (Projekat upravljanja elektrodistributivnom mrežom u Republici Srbiji) između Republike Srbije koju zastupa Vlada Republike Srbije postupajući preko Ministarstva finansija kao Garanta i Deutsće bank koja se odnosi na Ugovor o kreditnom aranžmanu u iznosu od 97.151.728,00 evra uz podršku BPIAE, koji je podnela Vlada.

Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Mađarske o unapređenoj strateškoj saradnji u oblasti odbrane.

Zakon o potvrđivanju amandmana na čl. 1. i 12.1. Sporazuma o osnivanju Evropske banke za obnovu i razvoj Zatim Zakona o potvrđivanju Sporazuma između Evropske unije i Republike Srbije o učešću Republike Srbije u „Fiskalisu“, programu Unije za saradnju u oblasti oporezivanja.

Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske unije o učešću Republike Srbije u programu Evropske unije Građani, jednakost, prava i vrednosti.

Usvojen je Zakon o potvrđivanju Sporazuma o garanciji (EPS Zajam za likvidnost) između Republike Srbije, koju zastupa Vlada Republike Srbije, postupajući preko Ministarstva finansija i Caša Depositi e Prestiti S.p.A.

Zakon o potvrđivanju Međunarodnog sporazuma između Evropske unije i Republike Srbije o učešću Republike Srbije u programu Evropske unije Program Digitalna Evropa za period 2021-2027.

Zakon o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine o sprečavanju krađe, tajnih iskopavanja i nezakonitog uvoza i izvoza kulturnih dobara, koji je podnela Vlada.

Zakon o potvrđivanju Sporazuma o učešću u Srednjoevropskom programu univerzitetske razmene (CEEPUS IV)

Predlog autentičnog tumačenja odredbe člana 2. Zakona o potvrđivanju Okvirnog protokola o finansijskoj i tehničkoj saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Kraljevine Španije u oblasti infrastrukturnih projekata.

Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković rekla je ranije u parlamentu da su osnovni ciljevi i ključne novine koje donosi Zakon o izmenama i dopunama Zakona o platnim uslugama da se već postojeća inovativna platna rešenja unaprede novim funkcionalnim rešenjima kojima se uvodi otvoreno bankarstvo.

"Ono se prvo pojavilo u zemljama Evropske unije (EU), u Nemačkoj, Holandiji, Švedskoj nakon čega je EU odlučila da reguliše ovu vrstu platnih usluga. U EU razvoj platnih usluga obično inicira tržište, za razliku od nas, gde se inovacije u finansijskom sistemu najčešće sprovode tako tako što inicijativa i infrastruktura dolaze od strane NBS, a posle se finansijski sektor priključuje tim inicijativama", rekla je Tabaković.

Ona je objasnila da koncept otvorenog bankarstva podrazumeva da banke, što sada nije slučaj, imaju obavezu da sa novim licenciranim pružaocima usluga dele minimalan set informacija o platnom računu ali isključivo na osnovu izričite saglasnosti korisnika platnih usluiga.

"Taj koncept donosi dve nove vrste platnih usluga na naše tržište od kojih je prva iniciranje plaćanja sa platnog računa koji korisnik ima otvoren kod drugog pružaoca platnih usluga, a druga je usluga objedinjenog pregleda informacija o platnim računima koje korisnik ima otvorene kod više banaka", navela je Tabaković.

(Telegraf.rs/Tanjug)