Srpski nastavnici imaju ovolike plate, i kažu da je to malo: A evo koliko zarađuju prosvetari u bivšoj Jugi
Koliko zarađuju prosvetni radnici u regionu, ali i u zemljama gde živi veliki broj Srba pogledajte u nastavku
Članovi četiri reprezentativnih sindikata doneli su odluku o jednodnevnoj obustavi rada u petak, 1. novembra, kao i protestnom skupu istog dana u Beogradu. Činjenica je da prosvetni radnici, iako rade jedan od najodgovornijih i humanijih poslova, ne mogu da se pohvale dobrim standardom života. Naime, u julu ove godine, prosek plata u Srbiji iznosio je 836 evra, dok je plata nastavnika početnika 739 evra, razlika od skoro 100 evra nije mala, zar ne?
Evo kakvo je stanje kada su zemlje bivše Jugoslavije u pitanju.
U Severnoj Makedoniji, plate nastavnika su slične onima u Srbiji, sa prosečnom zaradom od oko 666 evra. Nastavnici u osnovnim školama zarađuju 545 evra, dok je u srednjim školama plata nešto viša, oko 563 evra. Ipak, za razliku od Srbije, prosvetari u Severnoj Makedoniji tokom leta dobijaju i dodatni regres u iznosu od 150 evra.
U Bosni i Hercegovini i Republici Srpskoj, zarade prosvetara približne su prosečnim platama. U BiH, nastavnici u osnovnim školama zarađuju 650 evra, dok profesori u srednjem obrazovanju primaju 730 evra. U Republici Srpskoj, plate nastavnika u osnovnim školama su oko 690 evra, dok su profesorske plate u srednjim školama blizu 700 evra.
U Crnoj Gori situacija je malo drugačija, te je plata prosvetara 862 evra, što je iznad republičkog proseka.
Može se reći da je Hrvatska u najboljem stanju, te je tamo prosek plate nastavnika nastavnika početnika u osnovnim školama od 1.542 evra, dok nastavnici u srednjim školama zarađuju 1.559 evra. Kroz napredovanje prosvetari mogu doći i do 2.095 evra u osnovnom, odnosno 2.107 evra u srednjem obrazovanju.
Kod komšija je pak malo bolja situacija...
Kada je Albanija u pitanju, prosečna plata prosvetara u osnovnim školama iznosi 736 evra, dok nastavnici u srednjim školama zarađuju 811 evra, što je iznad proseka svih zaposlenih.
Bugarska pak je najavila povećanje od 15%, od januara sledeće godine, a njihov trenutni prosek zarade prosvetara jeste 1.000 evra.
Međutim, prva na listi, bar kada je naš "deo karte" u pitanju, jeste Rumunija, gde nastavnik početnik zarađuje 1.295 evra, što je znatno iznad proseka primanja u toj zemlji.
Pak, Mađarska se može pohvaliti platama koje se kreću od 1.100 do čak 2.828 evra, u zavisnosti od kvalifikacija.
Zemlje u kojima ima dosta Srba, kao što su Nemačka, Austrija i Švajcarska svakako bolje stoje sa platama.
U Nemačkoj plate nastavnika variraju u zavisnosti od iskustva i institucije. Nastavnici u javnim školama zarađuju između 2.500 i 3.600 evra mesečno, dok nastavnici u međunarodnim školama mogu imati platu između 2.600 i 4.400 evra mesečno.
U Švajcarskoj, početna godišnja plata nastavnika iznosi oko 66.972 evra, što je oko 5.580 evra mesečno.
Nastavnici u Austriji zarađuju početnu platu oko 2.500 i 3.000 evra, u zavisnosti od iskustva i lokacije.
(Telegraf Biznis)