Šta je solidarna pomoć i u kojim situacijama je možete dobiti od svog poslodavca? Advokat odgovara za Telegraf

Vreme čitanja: oko 1 min.

Solidarna pomoć podrazumeva pomoć zaposlenom, najčešće isplatom novčanog iznosa, u situacijama kada mu je potrebna finansijska pomoć, bilo zbog lepih ili teških životnih okolnosti

Foto: Shutterstock

Nesrećni trenuci mogu zadesiti svakog pojedinca, zbog čega je pomoć često neophodna. Solidarna pomoć, kao oblik podrške, prepoznata je i regulisana Zakonom, što omogućava ljudima da dobiju finansijsku pomoć u teškim situacijama.

Ovaj koncept obuhvata različite oblike podrške koje kompanije ili organizacije pružaju svojim zaposlenima ili članovima zajednice u kriznim trenucima, o čemu smo razgovarali sa advokatom Ozrenom Slovićem.

- Pravo na solidarnu pomoć je propisano Zakonom o radu i važi za sve, kako za privatni, tako i za javni sektor. Međutim, u privatnom sektoru, pravo na solidarnu pomoć je propisano samo kao mogućnost, a na dobroj volji poslodavca je da li će i u kojim slučajevima da je omogući zaposlenima - ističe advokat Ozren Slović, i dodaje da i sindikati i zaposleni uvek imaju prostora da pregovaraju o ugovaranju solidarne pomoći za određene slučajeve.

U javnom sektoru je situacija malo drugačija u korist zaposlenih. Većina kolektivnih ugovora u javnom sektoru (medicina, prosveta, policija itd.) ima propisanu obavezu isplate solidarne pomoći u određenim životnim situacijama.

Solidarna pomoć podrazumeva pomoć zaposlenom, najčešće isplatom novčanog iznosa, u situacijama kada mu je potrebna finansijska pomoć, bilo zbog lepih ili teških životnih okolnosti.

Solidarna pomoć se najčešće isplaćuje:

- U slučaju rođenja deteta;

- U slučaju duže nemogućnosti rada/bolovanja;

- U slučaju teže bolesti zaposlenog ili člana njegove uže porodice;

- Za potrebe pokušaja vantelesne oplodnje.

Poslodavac može predvideti i neke druge razloge za isplatu solidarne pomoći.

Visina novčane naknade na ime solidarne pomoći varira, obično od jedne do više prosečnih zarada. Važno je napomenuti da se pravo na solidarnu pomoć ne podrazumeva, te je potrebno u svakom konkretnom slučaju, zavisno od poslodavca i oblasti kojom se bavite, proveriti šta je propisano kolektivnim ugovorom, opštim aktom poslodavca (pravilnik o radu) ili u ugovoru o radu.

(Telegraf Biznis)