1.500 Australijanaca i Novozelanđana pomagalo je Srbima u Prvom svetskom ratu: "Etel je volela Srbiju i narod"
Danas je predstavljena prigodna poštanska marka
U Muzeju Pošte Srbije danas je predstavljena prigodna poštanska marka u čast 110 godina australijske medicinske misije u Srbiji. Na njoj se nalaze portreti šest medicinara, koji simbolizuju njih 1.500 iz Australije i sa Novog Zelanda koji su prešli na drugi kontinent da bi pomogli ljudima u nevolji i podelili zajednički cilj borbe za slobodu.
Motivi na markama su kreirani uz podrškju Bojana Pajića, autora publikacije "Australijanci sa Srbima u Prvom svetskom ratu", a čiji će dokumentarni film ,,Daleko je Kajmakčalan" sa istom tematikom biti plasiran krajem novembra.
Pajić je istakao da je još kao mali iz Beograda došao u Australiju, završio je istoriju ali nikada nije znao dovoljno o istoriji svoje porodice. To ga je dovelo do saznanja da je čak 1.500 Australijanaca i Novozelanđana učestvovalo u lečenju srpskih vojnika zbog čega je i na kraju došlo do zajedničke saradnje sa Poštom Srbije na kreiranju poštanskih maraka.
Ministar bez portofelja zadužen da prati stanje, predlaže mere i učestvuje u koordinaciji aktivnosti u oblasti odnosa Republike Srbije sa dijasporom Đorđe Milićević poručio je da su te poštanske marke ,,simbol trajanja prijateljske veze koji su kroz istoriju pružali ruku i podršku". Kao i znak da nastavimo da gradimo sradanju, kao kada su australijski lekari bili tu dodao je Milićević.
Danijel Emeri, ambasador Australije u Srbiji, naglasio je da će ovakvi omaži pomoći javnosti da sazna više o ovim hrabrim i nesebičnim ljudima ali i zajedničkom delu istorije.
- Australijanci prikazani na markicama pokazali su izuzetnu hrabrost prelazeći na drugu stranu sveta. Postoji ogromna vrednost u tome što možemo da promoviššemo znanje i razumevanje prošlosti. Svima nam je potrebno da se setimo ko su naši saveznici i prijatelji bili u prošlosti, ove markice će nam pomoći da to uradimo - poručio je ambasador.
Među prisutnima bili su i potomci medicinara koji su se našli na slici. Jedna žena pričala je o svojoj baki Etel, koja je radila kao medicinska sestra u Vrnjačkoj Banji a zatim je završila kao ratni zarobljenik.
- Moja mama je pričala o baki Etel kao saosećajnoj, lojalnoj i pravoj feministkinji za svoje doba - poručila je žena i istakla da je njena baka veoma volela Srbiju i njen narod.
U februaru 1916. godine izbavljena je iz zarobljeništva u američkoj razmeni i tada je otišla za Englesku.
- U znak priznanja za njene zasluge odlikovana je medaljom od strane Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca a sigurna sam da bi bil počastvovana danas da vidi da se nalazi na ovoj markici.
Direktor Pošte Srbije Zoran Anđelković bio je ganut pričama predaka australijskih medicinskih radnika.
- Želim da im se najiskrenije, a te reči ne postoje koje mogu da se upotrebe, da se zahvalim na toplini kojom su govorili i načinu na koji su podsetili na hrabrosti predaka da pomognu za slobodu i da daju znanje koje je tada bilo ipak retko. Srpski narod je dao preko 30 posto ljudi za slobodu u Prvom svetskom ratu.
I mi smo čekali 110 godina u Srbiji da saznamo za 1.500 dobrovoljaca iz Australije i Novog Zelanda, i sami smo krivi - poručio je Anđelković i nastavio:
- To nije dobro jer se tako potire istorija i zapostavljaju oni koji su žrtvovali sebe za slobodu. To nam je i nauk za budućnost.
(Telegraf Biznis)